Lekcja o Gombrowiczu

– Gombrowicza trzeba omawiać bez powagi typowej dla lektur szkolnych. Zdecydowanie lepiej poprzez humor – radziła Klementyna Suchanow, która uczyła języka polskiego w szkole. Autorka książek o Witoldzie Gombrowiczu 9 stycznia odwiedziła Szkołę Edukacji.

Gombrowicz. Ja geniusz, tom I, II – to najobszerniejsze i najnowsze biografie Witolda Gombrowicza. Ich autorka – Klementyna Suchanow – podczas spotkania w SE opowiadała o tym, jak z szalonej podróży do Argentyny znalazła sobie zajęcie na następne lata.

– Gombrowicz był dla mnie interesujący, bo pisał zupełnie nowym językiem. To taka mieszanka wybuchowa – pokazał, że można mówić co się myśli i zrobić z tego sztukę. Dał mi ogromną wolność wypowiadania się, pozwolił na używanie języka w sposób śmiały – mówiła Suchanow.

Klementyna Suchanow opowiadała o godzinach spędzonych na przeglądaniu spisów spraw sądowych, słownika bibliograficznego, badaniach terenowych w Remigole, gdzie szukała dawnego majątku Gombrowiczów oraz mostka, przy którym Gombrowicze awanturowali się z sąsiadami. Razem ze studentami SE zastanawiała się w jaki sposób mówić o Gombrowiczu w szkole.

Umiejętnie dobrać teksty

Podczas spotkania biografka puściła wywiad radiowy z Witoldem Gobrowiczem, przeprowadzony po polsku we Francji na kilka lat przed śmiercią literata. Gombrowicz o swoich książkach mówił w nim tak: „Czytelnicy bardzo wolno się do nich przyzwyczajają. Ja z resztą też. Zwykle zajmuje to kilka miesięcy”. A jak przyzwyczaić do jego twórczości uczniów?

– Ja też uczyłam w szkole, i wcale nie było mi łatwo prowadzić lekcje o Gombrowiczu – przyznała Klementyna Suchanow. – Najważniejsze to umiejętnie dobrać teksty. Warto np. porównywać różne wydania. W każdej kolejnej wersji Gombrowicz coś zmieniał, poprawiał. Można bawić się tymi wersjami w szkole, np. opisem królowej Małgorzaty w dramacie „Iwona, księżniczka Burgunda” – sugerowała.

Każdy ze studentów Szkoły Edukacji podczas praktyk w liceum przygotuje jedną lekcję języka polskiego inspirowaną życiem lub twórczością Witolda Gombrowicza. Swoje scenariusze, wrażenia i reakcje uczniów omówią na kolejnym spotkaniu z Klementyną Suchanow.