partnerzy1

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW) realizuje programy w trzech obszarach tematycznych: edukacja, rozwój społeczności lokalnych oraz dzielenie się polskimi doświadczeniami z transformacji.

Działania wspierane przez PAFW koncentrują się na obszarach wiejskich i w małych miastach. Dominują w nich dwa motywy: wyrównywanie szans edukacyjnych, połączone z modernizacją oświaty, a także wyzwalanie i wspieranie energii obywatelskiej w lokalnych społecznościach.

Od 2000 roku Fundacja przeznaczyła na swoją działalność programową ponad 164 mln dolarów amerykańskich, a jej fundusz wieczysty przekroczył 255 mln dolarów. W tym czasie, w ramach 36 programów, sfinansowano prawie 27 tysięcy stypendiów, blisko 12 tysięcy projektów lokalnych z udziałem setek tysięcy osób, zorganizowano szkolenia dla 65 tysięcy nauczycieli, a także dla 20 tysięcy liderów i pracowników organizacji pozarządowych. W wizytach studyjnych organizowanych w Polsce uczestniczyło blisko 7 tysięcy osób z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Mołdawii oraz innych krajów. W 2008 roku PAFW podjęła partnerską współpracę z największą pozarządową instytucją grantodawczą na świecie – Fundacją Billa i Melindy Gatesów, co zaowocowało uruchomieniem w Polsce Programu Rozwoju Bibliotek, w wyniku którego blisko 4 tysiące bibliotek w małych miejscowościach przekształciło się w nowoczesne centra informacji, edukacji, kultury i aktywności obywatelskiej.
Więcej informacji: www.pafw.pl

parterzy3

Uniwersytet Warszawski (UW) jest najlepszą polską uczelnią i największą szkołą wyższą w Europie Środkowo-Wschodniej. Uzyskuje wyróżniające oceny za jakość kształcenia oraz najwyższe kategorie naukowe za prowadzone badań.

Na Uniwersytecie pracuje 3,5 tys. nauczycieli akademickich, wśród których jest ponad 850 profesorów. UW najskuteczniej spośród polskich uczelni pozyskuje granty ze źródeł krajowych (np. Narodowe Centrum Nauki) i europejskich (np. European Research Council). Fundusze na naukę stanowią 1/3 przychodów uczelni, sięgających rocznie miliarda złotych.

Uczelnia kształci prawie 45 tys. studentów, którzy mają możliwość wyboru spośród ponad 100 kierunków studiów humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i ścisłych. Są wśród nich kierunki interdyscyplinarne, łączące w sobie wiedzę z różnych dziedzin, które pozwalają studentom samodzielnie kształtować program nauczania.
Więcej informacji: www.uw.edu.pl

partnerzy2

Fundacja Dobrej Edukacji (FDE) rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku, a jej założycielem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW). Statutowymi celami Fundacji Dobrej Edukacji są: wspieranie i promowanie rozwoju edukacji oraz działanie na rzecz poprawy jakości edukacji; działanie na rzecz poprawy jakości kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz dalszej profesjonalizacji ich pracy; budowanie prestiżu zawodu nauczyciela, wspieranie liderów oświaty oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Działania Fundacji mają charakter niekomercyjny i nastawione są na poprawę jakości edukacji w Polsce, która według międzynarodowych badań w największym stopniu zależy od jakości pracy nauczycieli.

W projektowaniu i wdrażaniu innowacji w obszarze kształcenia nauczycieli Fundacja Dobrej Edukacji współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, nowojorskim Kolegium Nauczycielskim Uniwersytetu Columbia (Columbia University Teachers College) oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, realizującym wspólnie z PAFW od 2000 roku ogólnopolski Program „Szkoła Ucząca Się”.
Więcej informacji: www.fde.org.pl

Multimedia i technologie edukacyjne

partnerzy2

Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego jest ogólnouniwersytecką jednostką, której działania koncentrują się m.in na rozwoju i propagowaniu innowacyjnych metod kształcenia z użyciem platformy zdalnego nauczania oraz innych technologii komunikacyjnych, multimedialnych i informatycznych. COME UW współpracuje ze Szkołą Edukacji w zakresie przygotowywania multimediów i wykorzystywania narzędzi cyfrowych w dydaktyce.
Więcej informacji: www.come.uw.edu.pl