Historyku, gdzie jesteś? Czeka na Ciebie program stypendialny SE

 

Wychowanie dobrych obywateli to gra o najwyższą stawkę. Właśnie dlatego po raz pierwszy otworzyliśmy nasz program dla absolwentów i absolwentek historii. Wciąż jeszcze mamy wolne miejsca na bezpłatnych studiach podyplomowych oraz stypendia dla przyszłych nauczycieli. 

UWAGA! Dysponujemy ostatnimi stypendiami na rok akademicki 2019/2020. Na tym etapie o przyznaniu stypendium decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego namawiamy kandydatów do jak najszybszej aplikacji na studia.

Do kogo skierowane są studia? Zapraszamy na nie magistrów historii (choć jeśli jesteś jeszcze przed obroną, także możesz wziąć udział w rekrutacji) oraz nauczycieli tego przedmiotu ze stażem pracy do 10 lat. 

Studia w Szkole Edukacji dają profesjonalne przygotowanie pedagogiczne, dydaktyczne i psychologiczne, a także rozwijają zdolności liderskie i twórcze. Nauka trwa 10 miesięcy – rozpoczyna się w trzecim tygodniu sierpnia, a kończy w ostatnim tygodniu czerwca. Integralną częścią programu nauczania są codzienne praktyki w szkołach oraz wyjazdy edukacyjne w całości finansowane przez SE. 

Ze względu na dzienny tryb studiów, studenci mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie. Szanse na jego uzyskanie są bardzo duże: dysponujemy pulą kilkudziesięciu stypendiów, a w roku akademickim 2018/2019 dostawało je blisko 95 procent naszych studentów. Dodatkowo osoby spoza Warszawy mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie w akademiku UW.

Przed nauczycielami historii stoją obecnie dwie zagadki. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wychować dobrego obywatela i co to w ogóle znaczy? To gra o najwyższą stawkę. Mamy oczywiście programy minimum, które jednak nikogo nie kręcą: dobry obywatel sprząta po swoim psie i płaci podatki. Ale pojawiają się także zupełnie inne ideały, na przykład ten sformułowany przez Marię Ossowską: dobry obywatel ma poczucie humoru i jest autoironiczny. Pomiędzy tymi dwoma biegunami możemy odkryć takie obywatelstwo, którego powinniśmy uczyć w szkołach. Jak to zrobić? Oto jest pytanie. Druga zagadka to kwestia aktualizowania treści historycznych. Konsekwencje polityczne pokoju westfalskiego czy życie gospodarcze w okresie rozbicia dzielnicowego to tematy, które cieszą tylko zapalonych hobbystów. Większość uczniów jednak się do nich nie zalicza. Musimy więc zadać sobie pytanie, jak nadać tym zagadnieniom znaczenie tu i teraz. Kto rozwiąże tę zagadkę, uratuje historię. – Aleksander Pawlicki, historyk i wykładowca w Szkole Edukacji. 

Absolwenci SE po ukończeniu studiów otrzymują dyplom UW oraz uprawnienia do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie. Jako nauczyciele są także objęci 2-letnim programem wsparcia i mogą na każdym kroku skorzystać z pomocy posttutorów.

Trwa także nabór na pozostałe ścieżki nauczycielskie:

  • biologia
  • matematyka
  • język polski

Rekrutacja na studia trwa do końca sierpnia 2019 roku. Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ