Edukacja historyczna w dobie Youtube’a.  Konferencja w Szkole Edukacji

Konferencja historycznaUczymy historii zaplątani we współczesność. Jak sprawić, by była to siła, a nie słabość? Nad tym zastanowimy się na I Konferencji “Historię podajemy na gorąco”, która odbędzie się już 24 kwietnia w Szkole Edukacji.

Szkolna historia, jeśli nie ma być tylko zajęciami dla hobbystów, lecz powszechnie uczonym przedmiotem, powinna odpowiadać na dzisiejsze pytania. Ma być aktualna i zdystansowana; przenosić mądrość wieków i uwrażliwiać na „modi memorandi”.  Jak to zrobić? Czego uczyć? Czego nie uczyć?

Podczas konferencji w Szkole Edukacji chcemy zatem zadać sobie dwa zasadnicze pytania:

  • Co wnosi historia do wiedzy potrzebnej nam w decydowaniu o świecie dziś?
  • Jak dorobek nauk historycznych wprowadzić do współczesnej klasy?

Projektując konferencję wyszliśmy z założenia, że gorące w historii nie muszą być skandale, pikantne ciekawostki czy półprawdziwe anegdoty, którymi ratują się niekiedy nauczyciele – krok w krok za youtuberami – w nadziei, że taka historia okaże się ciekawa. 

Konferencja historyczna odbędzie się 24 kwietnia 2020 roku w godz. 11:00 – 17:30 w siedzibie Szkoły Edukacji (ul. Banacha 2c, Warszawa, Kampus Ochota UW). Pełny program konferencji udostępnimy już wkrótce. 

Konferencja historyczna – dla kogo?

Konferencję kierujemy przede wszystkim do studentów historii, nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie oraz wykładowców akademickich. Udział w niej jest bezpłatny. Uczestnicy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ

Studenckie koła naukowe z wydziałów historycznych w całej Polsce mogą się ubiegać o pokrycie kosztów podróży do Warszawy. Liczba osób, którym zostanie przyznane wsparcie jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń.

Uczestników i uczestniczki konferencji zachęcamy także, aby wybierając sesję, przygotowali także postery prezentujące autorskie pomysły dydaktyczne. Postery należy przesłać najpóźniej tydzień przed konferencją na adres m.zyra@szkolaedukacji.pl. 

Zarówno wykłady ekspertów, jak i zapis dyskusji oraz wybrane rozwiązania edukacyjne, chcemy opublikować.

Koordynatorami konferencji są dydaktycy historii w Szkole Edukacji: Malwina Żyra i Aleksander Pawlicki. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, dołącz do wydarzenia na Facebooku TUTAJ.