SE  w mediach

1.01.2019

Czy da się zaprogramować dziecko na osiąganie sukcesów? I co jest warunkiem powodzenia w życiu: dobrze sytuowani rodzice, odpowiednio wysoka klasa społeczna, czy może coś więcej? Między innymi o tym mówiła noworocznej audycji w  Radiu TOK FM wykładowczyni Szkoły Edukacji Karolina Lewestam.

Posłuchaj >>

23.11.2018

Już w przyszłym tygodniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych staną przed nie lada wyzwaniem: próbnym egzaminem ósmoklasisty. Czy jest się czego obawiać? Co może zaskoczyć? Czy w ciągu najbliższych dni można jeszcze przygotować się do  testu? Na te pytania odpowiadają eksperci dydaktyki języka polskiego i matematyki ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeczytaj >>

4.11.2018 

Czy w polskiej szkole jest miejsce na samorząd uczniowski i demokrację? Jak uczyć dzieci o konstytucji? W jakim stopniu nauczyciel WOS powinien być neutralny światopoglądowo? Między innymi o tym mówił nasz wykładowca Aleksander Pawlicki w programie Gazety Wyborczej „Pokój nauczycielski”.

 Obejrzyj >>

27.06.2018

„Roczne praktyki w Szkole Edukacji sprawiły, że poczułem się w klasie gospodarzem, a nie gościem” – w Radiu Kampus absolwent Szkoły Edukacji. Grzegorz Banasik studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, na I i II stopniu studiów wybrał specjalizację nauczycielską. Do Szkoły Edukacji przyszedł, aby zdobyć więcej praktyki jako nauczyciel języka polskiego.

Posłuchaj >>

10.05.2018

Magdalena Nosal skończyła na UW muzykologię i polonistykę. Przez 16 lat współpracowała z organizacjami pożytku publicznego, była też tour-menagerem artystów. Teraz postanowiła zostać nauczycielem i rozpocząć naukę w SE. W Radiu Kampus mówi m.in. o różnych metodach edukacji oraz o tym, co daje ich stosowanie dla nauczyciela.

Posłuchaj >>

8.05.2018

Paweł Samoraj studiuje informatykę na UW. Matematyki hobbystycznie uczy od wielu lat. Do Szkoły Edukacji przyszedł po to, aby uzyskać wewnętrzne kwalifikacje i formalne uprawnienia. W Radiu Kampus mówi m.in. o swojej filozofii uczenia poprzez zabawę.

Posłuchaj >>

22.04.2018

O początkach nauczycielskiej pracy, reaktywowaniu przedwojennej szkoły, sukcesach w zawodzie nauczyciela oraz tym, jak ważne są relacje z uczniami i ich samodzielne wybory w PR 24 mówiła Magdalena Swat-Pawlicka, polonistka i dyrektor programowa Szkoły Edukacji.

Posłuchaj >>

21.03.2018

Aleksander Pawlicki prowadzi w SE przedmioty: geografia społeczna szkoły oraz sztuka nauczania. W radiowej Trójce mówił o szkołach idealnych i supermocach nauczycielskich, przedstawiał zalety pracy w grupie, podkreślał, jak ważna w procesie nauczania jest obserwacja i rozpoznanie potrzeb edukacyjnych uczniów.

Posłuchaj >>

5.03.2018

Aleksander Pawlicki, wykładowca Szkoły Edukacji, i Marlena Jaśkiewicz, studentka SE, w TVP 3 rozmawiali o tym, czego brakuje polskim nauczycielom, budowaniu relacji z uczniami oraz kwestiach wychowawczych w procesie nauczania.

Obejrzyj od 27:40>>

3.03.2018

O pasji nauczania w PR 4 opowiadają Marlena Jaśkiewicz, studentka Szkoły Edukacji, i Marcin Karpiński, wykładowca SE. Podczas audycji mówili m.in. o tym, jak przekazywać wiedzę uczniom, i czym różnią się studia w SE od innych studiów podyplomowych.

Posłuchaj >>

1.03.2018

Julia Drozd i Elżbieta Lewak studiują w Szkole Edukacji. Julia na ścieżce matematycznej, a Ela na polonistycznej. Na antenie Polskiego Radia mówiły, dlaczego zdecydowały się zostać nauczycielkami, czego się uczą się w Szkole Edukacji, opowiadają o pierwszych lekcjach, które prowadziły. W audycji wzięła też udział Magdalena Śniegulska, wykładowca przedmiotów psychologicznych SE.

Posłuchaj >>

21.02.2018

Kinga Białek, tutorka i wykładowca dydaktyki języka polskiego, w audycji Polskiego Radia 24 mówi o tym, jak zachęcić uczniów do czytania, żeby razem z nauczycielem odnosili satysfakcję ze spotkania z książką.

Posłuchaj >>

18.02.2018

Elżbieta Lewak, studentka SE, na antenie Radia Kampus mówiła m.in. o tym, dlaczego zdecydowała się zostać nauczycielem, na czym polega nauka w Szkole Edukacji i czym studia w SE różnią się od innych studiów podyplomowych.

Posłuchaj >>

11.02.2018

Magdalena Swat-Pawlicka, dyrektor programowa SE oraz Ewa Kordzińska, absolwentka SE i nauczycielka języka polsskiego wzięly udział w audycji Polskiego Radia 24. Rozmawiały o pasji w zawodzie nauczyciela, rozowju zawodowym, relacjach z rodzicami i tym, jak uniknąc wypalenia zawodowego.

Posłuchaj >>

5.02.2018

Kinga Białek, tutorka i wykładowczyni dydaktyki języka polskiego, oraz Magdalena Jurewicz, która koordynuje praktyki i prowadzi przedmiot kompetencje wychowawcze i komunikacyjne, reprezentowały Szkołę Edukacji na antenie Radia Kampus.

Posłuchaj >>

3.02.2018

Elżbieta Lewak i Aleksander Pawlicki w RDC rozmawiali o tym, co zrobić, żeby dzieci chciały chodzić do szkoły i jak przygotować do pracy skutecznych nauczycieli. Ela studiuje w Szkole Edukacji i spełnia marzenie o byciu nauczycielem, a Olek prowadzi przedmioty: geografia społeczna szkoły oraz sztuka nauczania.

Posłuchaj >>

21.01.2018

Kinga Białek i Iwona Kołodziejek w radiu TOK FM rozmawiały m.in. o cechach dobrego nauczyciela, podmiotowości ucznia, społecznym wymiarze nauczania, kanonie lektur, kwestiach wychowawczych i tym, dlaczego ważne jest, aby wszyscy w klasie zabierali głos.

Posłuchaj >>

„Gazeta Wyborcza”, 25.05.2018

W wywiadzie „Dlaczego polscy uczniowie nie lubią szkoły”? z Aleksandrem Pawlickim, wykładowcą Szkoły Edukacji, Aleksandra Postoła rozmawiała m.in. o zaufaniu uczniów do nauczycieli, sposobach zarządzania klasą, uczeniu rzeczy przydatnych tu i teraz, a nie za kilka lat, a także tym, czym powinna być dobra szkoła. Wykładowca SE mówił, czym w wielu przypadkach jest praca domowa, a czym powinna być.

Przeczytaj artykuł >>

„Tygodnik Powszechny”, 26.02.2018 (nr 10/2018)

„Treści masowo niestrawne” to wywiad z prof. Witoldem Bobińskim, tutorem i wykładowcą dydatyki języka polskiego w Szkole Edukacji PAFW i UW. W rozmowie z Przemysławem Wilczyńskim wykładowca SE mówi m.in. o reformie edukacyjnej, przeładowanych podstawach programowych, a także cechach nowoczesnego systemu kształcenia nauczycieli i roli praktyk.

Przeczytaj fragmenty >>

„Dyrektor Szkoły”, luty 2018

Agnieszka Sułowska i Iwona Kołodziejek w artykule „Zajęcia poza klasą” wymieniają zalety prowadzenia zajęć poza szkołą, i zastanawiają się, dlaczego nauczyciele rzadko z tej możliwości korzystają. W tekście znajdują się też scenariusze zajęć przygotowane przez studentów i absolwentów Szkoły Edukacji.

Przeczytaj fragmenty >>

„Dyrektor Szkoły”, styczeń 2018

Magdalena Swat-Pawlicka w artykule „Wpływ przestrzeni na filozofię nauczania” opisuje sposoby organizacji szkolnej przestrzeni, zagospodarowania sal czy szkolnych korytarzy. Radzi nauczycielom, aby oddać uczniom podłogę i wyjść zza biurka.

Przeczytaj fragmenty >>

„Dziennik Gazeta Prawna”, 15.09.2017

Wywiad z Witoldem Bobińskim i Aleksandrem Pawlickim „Czas nietajnych kompletów”. W rozmowie z Karoliną Lewestam ścierają wizję szkoły tradycyjnej z wizją szkoły naturalnej, mówią o uczniowskich traumach, „odszkolnieniu” społeczeństwa, podmiotowości uczniów, rewolucji edukacyjnej w Finlandii czy radości uczenia się.

Przeczytaj fragmenty >>

Kontakt dla dziennikarzy: Marcin Sieradzki, m.sieradzki@szkolaedukacji.pl, 600 781 492.

Eksperci Szkoły Edukacji PAFW i UW wypowiadają się dla mediów w tematach związanych z edukacją.

• System edukacji w Polsce • Wyniki egzaminów • Podstawy programowe • Wyniki badań umiejętności uczniowskich (np. PIRLS, PISA, TIMSS) • Problemy kształcenia nauczycieli • Problemy wychowawcze • Kryzys czytelnictwa • Lektury szkolne • Zarządzanie zasobami ludzkimi w szkole •Nowoczesne metody pracy • Wypalenie zawodowe • Współpraca nauczycieli z uczniami i rodzicami

W broszurze znajdziesz sylwetki ekspertów Szkoły Edukacji. Dowiesz się, czym zajmują się w SE, jakie mają doświadczenie zawodowe oraz w jakich tematach chętnie wypowiadają się w mediach.

Pobierz pdf >>

Marcin Sieradzki,
m.sieradzki@szkolaedukacji.pl,
600 781 492