Prezentacje na zakończenie roku

Przez rok intensywnej pracy, codziennych praktyk w szkołach, poznawania metod edukacyjnych i ćwiczenia ich w praktyce, uczyli się tego, jak być skutecznymi nauczycielami. 20 i 21 czerwca studenci podsumują 10 miesięcy, które spędzili w Szkole Edukacji. Czego się nauczyli?

20 i 21 czerwca w Szkole Edukacji PAFW i UW odbędzie się zakończenie roku akademickiego. Przed studentami ostatni egzamin: prezentacja portfolio. Każdy z nich będzie mieć 20 minut na opowiedzenie o wybranym zagadnieniu edukacyjnym. Rok temu słuchaliśmy wystąpień o współnauczaniu, motywacji do wykonywania tego zawodu, szkole bez ocen czy korzystaniu z podręczników.

Czym jest portfolio?

Od pierwszego dnia w Szkole Edukacji studenci tworzą swoje portfolio. Każdy dostaje pusty segregator, który w ciągu nauki zapełnia. Studenci wkładają tam różne materiały. Opisy metod, ich refleksje na temat uczenia, zapiski własne i uczniów, materiały z zajęć, czasem pomoce dydaktyczne albo zdjęcia. Tak dokumentują zdobywaną tu wiedzę. – Umieszczają w nim wszystko, co uważają za swoje cenne osiągnięcie: od najciekawszych metod pracy, po autorskie rozwiązania i sukcesy, jakie odnotowali na praktykach – mówi dr Grażyna Czetwertyńska. Wszystko po to, aby świadomie się uczyć.

Szkoła Edukacji jak laboratorium

– Portfolio to dokumentowanie swojego rozwoju. Bardzo ważne jest to, żeby robić to systematycznie – mówi Samanta Dryja-Zabielska, studentka ścieżki polonistycznej.

Jej segregator składa się z kilku działów. Jest <laboratorium> czyli Szkoła Edukacji, gdzie nauka odbywa się w warunkach kontrolowanych, pod okiem doświadczonych nauczycieli, są <narzędzia> oznaczające metody edukacyjne, które tu poznała, <eksperymenty> czyli to, jak różne techniki sprawdzały się w praktyce, oraz <środowisko naturalne> – praca w szkole bez codziennego wsparcia Szkoły Edukacji.

– Kiedy spojrzałam na zawartość swojego segregatora okazało się, że jest to jedynie wycinek wszystkiego, co robiłam w Szkole Edukacji przez cały rok. Dzięki portfolio wiem jednak, co było dla mnie najważniejsze, jakie były kluczowe momenty w moim rozwoju, jako nauczyciela. Chciałabym w przyszłości pracować tak z uczniami, pokazać im, jaką wartością może być portfolio.

Centrum Nowych Technologii UW, ul. Banacha 2c. 20 i 21 czerwca, od godz. 9.00 do 16.00. Przyjść można w dowolnym momencie.

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2018/2019

Szkoła Edukacji PAFW i UW to bezpłatne studia podyplomowe, dla osób, które chcą być skutecznymi nauczycielami języka polskiego lub matematyki.

Więcej informacji

Marcin Waincetel, dziennikarz, który w Szkole Edukacji przygotowuje się do zawodu nauczyciela języka polskiego.

Przeczytaj rozmowę

Marlena Jaśkiewicz studiowała bioinżynierię na Politechnice Warszawskiej. Do Szkoły Edukacji przyszła, bo chce zostać nauczycielką matematyki.

Przeczytaj rozmowę