Czy do Szkoły Edukacji można aplikować przed obroną pracy magisterskiej? Czy na czas studiów trzeba przenieść się do Warszawy? Czy da się łączyć studia z pracą? Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Szkoły Edukacji.
Studia pokrewne to takie, w ramach których odbyło się odpowiednią liczbę godzin przedmiotów kierunkowych wymaganych dla przyszłych nauczycieli.
Jeśli masz dyplom jednego z tych kierunków, istnieje spora szansa na to, że możesz studiować w Szkole Edukacji. Sprawdzamy to, analizując suplementy do dyplomu i odbyte w ramach nauki przedmioty. Jeśli się zakwalifikujesz i ukończysz nasze studia, zyskujesz uprawnienia nauczycielskie do nauczania wybranego przedmiotu.
Tak, wystarczy zaświadczenie z dziekanatu o obronie. Kopię dyplomu można dostarczyć w późniejszym terminie.
Tak. Przyjęcie na studia do czasu obrony będzie miało charakter warunkowy. Dyplom ukończenia studiów w Szkole Edukacji otrzymasz po złożeniu dyplomu ukończenia studiów kierunkowych.
Tak. W przypadku kandydatów, dla których język polski nie jest językiem ojczystym, wymagana jest poświadczona certyfikatem biegłość językowa na poziomie co najmniej:
Pamiętaj także, że zagraniczny dyplom musi odpowiadać polskim wymogom. O ile w przypadku matematyków i biologów szanse na to są duże, o tyle zagraniczny dyplom historii lub polonistyki może nie być wystarczający. Przed wysłaniem zgłoszenia skontaktuj się z nami, a my przeanalizujemy program Twoich studiów i powiemy Ci, czy spełnia on wymagania.
Zajęcia w Szkole Edukacji odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku. Codzienne dojazdy będą na pewno sporym obciążeniem. Osoby spoza Warszawy, które zdecydują się na przeprowadzkę do stolicy mają pierwszeństwo w ubieganiu się o stypendium. Finansujemy również jednoosobowy pokój w akademiku UW.
Bardzo duże. Dzięki fundatorowi – Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – dysponujemy pulą kilkudziesięciu stypendiów w kwocie do 2.500 zł/mc. Otrzymują je prawie wszyscy nasi studenci i studentki.
Warunkiem uzyskania stypendium jest pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej oraz dochody na członka rodziny nieprzekraczające 4.000 zł/mc, przy czym przy ich obliczaniu nie bierzemy pod uwagę dochodu samego kandydata, który – ze względu na dzienny tryb zajęć – nie będzie mógł kontynuować dotychczasowej pełnowymiarowej pracy.
Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów znajdziesz TUTAJ.
Studenci są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków.
Praktyki w szkołach odbywają się od poniedziałku do czwartku w godzinach przedpołudniowych (zwykle od godz. 8 do 13). Po południu, od godziny 15 do 18, studenci uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez kadrę Szkoły Edukacji. W piątek przewidziane są jedynie zajęcia akademickie.
Szkoła Edukacji współpracuje z siecią ponad 30 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Warszawy i okolic, które zostały starannie wybrane. Nauczyciele, którzy w nich pracują, uczestniczyli w szkoleniach z udziałem ekspertów krajowych, trenerów programu „Szkoła Ucząca Się”, a także specjalistów z Uniwersytetu Columbia. Lista szkół jest dostępna na naszej stronie internetowej.
Tak, zapewniamy praktyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.
Oczywiście! Nasz program stypendialny może być świetną alternatywą dla osób, które muszą odłożyć na później marzenia o doktoracie. Przez 10 miesięcy w Szkole Edukacji rozwiniesz swoje umiejętności komunikacyjne, dydaktyczne i liderskie. Nowe kompetencje z pewnością przydadzą się, jeśli w przyszłości ponownie zdecydujesz się na doktorat.
Co więcej, mając uprawnienia nauczycielskie, możesz za jakiś czas łączyć pracę na uczelni z częścią etatu w szkole.
Z pracą na pełen etat – niestety nie, ponieważ studia w Szkole Edukacji prowadzone są w trybie dziennym, zajęcia odbywają się codziennie w dni robocze (weekendy są wolne). Da się je jednak połączyć z pracą na niewielką część etatu czy udzielaniem korepetycji. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Tak, jest to możliwe, ale w niewielkim wymiarze godzin. Zajęcia w Szkole Edukacji odbywają się od poniedziałku do piątku. Przed południem studenci są w szkołach praktyk. Po południu odbywają się zajęcia na uczelni. Istnieje jednak możliwość, aby jedno przedpołudnie było wolne od praktyk. W szczególnych przypadkach student może także wnioskować o rozłożenie studiów na dwa lata i indywidualnego dostosowania planu zajęć do swoich potrzeb.
Tak, zapraszamy wszystkich, których staż pracy w szkole nie przekracza 10 lat. Studia w Szkole Edukacji są doskonałym sposobem na zdobycie nowych kwalifikacji i poszerzenie kompetencji, zarówno zawodowych, jak i osobistych. To może być również dobry początek dla osób, które zamierzają powrócić na szkolny rynek pracy. Wspieramy naszych absolwentów w znalezieniu pracy po ukończeniu studiów.
Nie ma limitu wieku. Kandydować mogą zarówno tegoroczni absolwenci jak i osoby, które uzyskały dyplom w latach ubiegłych. W rekrutacji mogą wziąć udział również osoby, które chciałyby zostać nauczycielami, są absolwentami zgodnych ze ścieżkami w Szkole Edukacji studiów przedmiotowych, a dotychczas pracowały w innych zawodach lub powracają na rynek pracy po dłuższej przerwie. W przypadku osób pracujących w szkole, zgodnie z zasadami rekrutacji ich staż pracy nie powinien przekroczyć 10 lat.
Nie, studenci nic nie płacą za te wyjazdy. Wszystkie podróże w ramach programu studiów są w pełni opłacone przez Szkołę Edukacji, a studia są całkowicie bezpłatne.
Nie ma takiej możliwości. Poza wyjątkową sytuacją, jaką była pandemia COVID, zajęcia w Szkole Edukacji odbywają się stacjonarnie. Dlaczego? Jesteśmy przekonani, że nie da się odpowiednio przygotować do pracy w szkole bez codziennej obecności w klasie, próbowania nowych metod, popełniania błędów i analizowania ich w sprzyjającej rozwojowi atmosferze. Nauczyciel to zawód oparty na relacjach i byciu z uczniami, rodzicami i innymi pedagogami. Dlatego tak ważne są dla nas spotkania twarzą w twarz.
Studia podyplomowe w Szkole Edukacji są nietypowe. Prowadzone są w trybie dziennym, a nie jak większość studiów podyplomowych w trybie zaocznym. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku między innymi dlatego, że ich integralną częścią są codzienne praktyki w szkołach. Właśnie ze względu na ten angażujący tryb studiów zapewniamy studentom tak duże wsparcie socjalne: wysokie stypendium, darmowy akademik i bezpłatną naukę.
Szkoła Edukacji jest inspirowana doświadczeniami i dorobkiem Kolegium Nauczycielskiego Uniwersytetu Columbia (Teachers College, Columbia University) – jednego z najlepszych na świecie ośrodków kształcenia nauczycieli. Eksperci i wykładowcy Teachers College jako konsultanci brali udział w każdym etapie powstawania Szkoły Edukacji, przygotowania kadry dydaktycznej oraz opracowania programu merytorycznego. Szkoła Edukacji ściśle współpracuje z Teachers College, którego profesorowie prowadzą u nas gościnne wykłady. Jednak językiem wykładowym Szkoły Edukacji jest język polski.
Prawie wszystkim. Studia w Szkole Edukacji są innowacyjne ponieważ:
Program studiów Szkoły Edukacji został opracowany we współpracy z polskimi specjalistami oraz ekspertami z jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie – nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.
Absolwent Szkoły Edukacji, jako nauczyciel, zapewni więc wysoką jakość nauczania w swojej macierzystej szkole. W trakcie studiów zdobędzie umiejętność profesjonalnego planowania, monitorowania i modyfikowania lekcji w zależności od potrzeb uczniów, będzie również przygotowany do pracy jako wychowawca.
Przez 10 miesięcy student Szkoły Edukacji będzie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę akademicką. Będzie pod indywidualną opieką tutora (wykładowcy doświadczonego w praktyce szkolnej). Oprócz tego, będzie obserwować i prowadzić fragmenty, a potem całe lekcje, pod czujnym okiem mentora (przeszkolonego nauczyciela), w jednej z naszych szkół praktyk.
W pierwszy dwóch latach po zakończeniu studiów absolwent będzie mógł skorzystać z merytorycznego wsparcia kadry akademickiej, a szkoła – z bezpłatnych szkoleń dla kadry pedagogicznej, które przygotują nasi wykładowcy.
Każdy absolwent, który podejmie pracę w szkole w ciągu dwóch lat po zakończeniu Szkoły Edukacji, i zgłosi się do programu wsparcia absolwenta, będzie objęty indywidualną opieką doświadczonego nauczyciela. Opieka ta będzie obejmowała wspólne wyznaczanie celów rozwoju nauczyciela oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych.
Tak. Zatrudnienie absolwenta Szkoły Edukacji przekłada się bowiem na konkretne korzyści dla szkoły. Nasz absolwent jest lepiej przygotowany do wyzwań, jakie stawia przed nim praca nauczyciela niż osoby, które przeszły zwykły kurs dający uprawnienia pedagogiczne. W trakcie studiów zdobywa praktyczne doświadczenia w szkole praktyk, omawia je z innymi studentami, konsultuje z doświadczonymi nauczycielami. Ponadto przez rok po rozpoczęciu pracy w szkole otrzymuje bezpłatne wsparcie doświadczonego mentora. Szkoła zatrudniająca absolwenta Szkoły Edukacji może skorzystać z darmowego szkolenia prowadzonego przez naszego wykładowcę.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest pomysłodawcą oraz fundatorem Szkoły Edukacji PAFW i UW. Utworzenie Szkoły Edukacji wynika z wieloletnich obserwacji i doświadczeń oraz jest dopełnieniem programów edukacyjnych (między innymi programu „Szkoła Ucząca Się”), które PAFW prowadzi od 2000 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pafw.pl
Jeśli posiadasz dyplom 2 stopnia na kierunku historia, a dyplom licencjata na kierunku pokrewnym (np. politologia, archeologia) możesz aplikować do Szkoły Edukacji. Przeanalizujemy Twoje dokumenty i sprawdzimy, czy odbyłaś odpowiednią liczbę godzin przedmiotów kierunkowych.
Ta sama zasada dotyczy ścieżki polonistycznej (np. licencjat z kulturoznawstwa + magisterium z filologii polskiej).
Program studiów został przygotowany we współpracy z Teachers College, Columbia University