“W PUSTYNI I W PUSZCZY” W SZKOLE… I W NAS

Jak omawiać “W Pustyni i w puszczy” w szkole? Zanim staniemy z lekturą przed uczniami, my sami stajemy wobec tekstu. Jak się z nim czujemy? Czy sienkiewiczowski klasyk przeszedł próbę czasu? O tym rozmawialiśmy na pierwszym w tym roku Otwartym Seminarium Lekturowym.

Temat seminarium niby prosty, któż mógłby bowiem nie zachwycić się przygodową powieścią, w której zaczytywali się nasi dziadkowie i rodzice? Szybko okazało się jednak, że “W pustyni i w puszczy” budzi znacznie więcej kontrowersji, niż mogłoby się wydawać. Jeszcze przed spotkaniem poloniści Szkoły Edukacji odbyli kilka burzliwych dyskusji na temat książki Sienkiewicza. Podobne pytania coraz częściej zadają sobie nauczyciele i nauczycielki. 

Takie wątpliwości ma nie tylko nasza absolwentka Samanta Dryja-Zabielska prowadząca stronę Edukacja z Pasją. Przynieśli je na seminarium także poloniści: nasi studenci, absolwenci, ale też nauczyciele niezwiązani ze Szkołą Edukacji. Paradoksalnie wcale nie skupiliśmy się jednak na tym, jak rozmawiać o “W Pustyni i w puszczy” w szkole. 

“W PUSTYNI I W PUSZCZY” W NAS

Prowadząca spotkanie Iwona Kołodziejek zadała uczestnikom proste czytelnicze pytania: jak odbieraliśmy tę książkę jako dzieci? Co ten tekst robi nam dziś? Jak się z nim mamy? 

Każdy z polonistów mógł określić emocje, z jakimi wiązała się lektura dla nieświadomego historyczno-społecznego kontekstu dziecka oraz dla dorosłego – żyjącego już w zupełnie innym świecie. Okazało się, że dla wielu uczestników sienkiewiczowski klasyk jest dziś książką co najmniej kontrowersyjną, pełną kolonialnych uprzedzeń, bezsensownej przemocy i dyskryminacji.  Omawiając go z uczniami musimy spojrzeć na niego z szerszej perspektywy niż tylko “książka przygodowa dla dzieci i młodzieży”. 

KOLEJNE OTWARTE SEMINARIUM LEKTUROWE

Drugie w tym roku szkolnym seminarium poświęcimy konstruktom Innego i inności we współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Poprowadzi je gościnnie dr Weronika Kostecka z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy na nie już 28 listopada o 16:30. Tematy i daty kolejnych spotkań można znaleźć TUTAJ.

Otwarte Seminaria dla nauczycieli organizowane przez Szkołę Edukacji są bezpłatne i ogólnodostępne, dlatego przyjść na nie może każdy. O aktualnościach i ewentualnych zmianach będziemy informować na stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebooku

Nauczyciele, którzy wezmą udział w co najmniej 6 spotkaniach w ramach Seminariów Lekturowych i Nowohumanistycznych mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w cyklu. Szczegółowych informacji udziela koordynatorka Agata Patalas: a.patalas@szkolaedukacji.pl.