Matematyka na święta

Przerwa świąteczna to czas, który można wykorzystać na rodzinną integrację. Przy wspólnym stole można nie tylko jeść przepyszne potrawy, ale też pogłówkować nad matematycznymi zadaniami w wersji świąteczno-zimowej. Rozwiązywanie zagadek matematycznych to dobra alternatywa dla gry w planszówki albo oglądania filmów. Wspólne podjęcie wyzwania matematycznego może dać sporo radości, zaktywizować całą rodzinę i przynieść odkrywcze spostrzeżenia, bo jedno zadanie może być rozwiązane na kilka sposobów.

Szkoła Edukacji życzy Wesołych Świąt

Opublikowany przez Szkoła Edukacji na 25 grudnia 2017

– Warto pokazywać różne sposoby rozwiązania zadania, bo wtedy każdy może wybrać metodę mu bliższą. Oprócz tego warto doceniać pomysłowość, ponieważ to daje większą śmiałość w kreatywnym myśleniu – mówi Beata Kotarba, tutorka nauczycieli matematyki.

– Czasami nie da się rozwiązać problemu bez nietypowego spojrzenia. Ważne jest, żeby posłuchać, jak inni doszli do rozwiązania i dzięki temu wzbogacić się o inny punkt widzenia – dodaje Marcin Karpiński, wykładowca dydaktyki matematyki.

To jak, jesteście gotowi na gimnastykę umysłową? Do dzieła:

[TS_VCSC_Icon_Font icon=”ts-awesome-empire”] Święty Mikołaj rozpoczął akcję Zima. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych Mikołaj przygotowuje świąteczne kaski-czapeczki. Ile kasków-czapeczek potrzebuje jeśli pomaga mu 8 śnieżynek, którym pomaga 8 elfów, którym pomaga 8 reniferów, którym pomaga 8 małych reniferków?

[TS_VCSC_Icon_Font icon=”ts-awesome-empire”] Święty Mikołaj ma w szufladzie 29 skarpetek: 9 niebieskich, 8 zielonych i 12 czerwonych. Wskutek zawiei śnieżnej gaśnie światło. Ile skarpetek Święty Mikołaj będzie musiał wyjąć, żeby na pewno mieć przynajmniej po jednej parze każdego koloru?

[TS_VCSC_Icon_Font icon=”ts-awesome-empire”] Wstaw brakującą liczbę. Pssst! Ostatnia liczba to 7, a nie 8, to nie pomyłka.