Wracają Otwarte Seminaria dla nauczycieli w Szkole Edukacji

Po wakacyjnej przerwie ruszają kolejne Otwarte Seminaria Lekturowe i Nowohumanistyczne. Przez cały rok szkolny będziemy rozmawiać o nowych interpretacjach wybranych książek oraz o najświeższych nurtach ze świata kultury i literatury. Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne. 

Jak podkreśla pomysłodawczyni seminariów Agata Patalas, zazwyczaj nie mamy wielu możliwości, by zweryfikować własny sposób myślenia o książkach, o których rozmawiamy z uczniami w klasach.

Trudno nam nawet znaleźć czas i miejsce dla wypowiedzenia własnych myśli zanim do tych klas wejdziemy. Seminaria Szkoły Edukacji temu właśnie służą – odnawiamy i ożywiamy odbiór lektur szkolnych dla samych siebie, by inicjować angażujące uczniów lekcje, a samemu mieć wiele przyjemności i satysfakcji z odkrywania nowych znaczeń „starych” książek – dodaje wykładowczyni SE. 

Otwarte Seminarium Lekturowe – kiedy i gdzie?

Seminaria odbywają się w Szkole Edukacji w wybrane czwartki od godz. 16.30 do 18.30. Pierwsze spotkanie 14 listopada poświęcimy powieści “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.  

Kalendarz Otwartych Seminariów Lekturowych w roku 2019/2020:

  • 14.11 – „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza
  • 28.11 – Konstrukty Innego i inności we współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej (prowadzi dr Weronika Kostecka)
  • 9.01 – nowele i opowiadania pozytywistyczne oraz współczesne (tytuły podamy wkrótce) 
  • 5.03 – „Dziady”, fragmenty „Pana Tadeusza” i wybrane wiersze Adama Mickiewicza 
  • 26.03 – „Wesele” i obrazy Stanisława Wyspiańskiego 
  • 16.04 – „Pamiętnik z powstania warszawskiego” i wybrane wiersze Mirona Białoszewskiego 

Planujemy także osobne seminarium poświęcone twórczości Tove Jansson

Uczestniczki i uczestnicy mogą także zaproponować lektury, które chcieliby przeczytać na nowo, dlatego możliwe są zmiany w programie.

Otwarte Seminarium Nowohumanistyczne dla nauczycieli

Jesienią wznawiamy także Otwarte Seminaria Nowohumanistyczne z uznanymi badaczami z uniwersytetów całej Polski. Na spotkania zapraszamy nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych wprowadzaniem na swoich lekcjach – np. polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii czy godzinie wychowawczej – nowoczesnej myśli humanistycznej i społecznej. Pozwoli to dzielić się z uczniami głębszym rozumieniem świata i życia. 

Ten cykl będzie się również odbywać w czwartki w godz. 16.30-18.30.

Kalendarz Seminariów Nowohumanistycznych w roku 2019/2020:

  • 24.10 –  prof. Olga Katafiasz (PWST w Krakowie): Współczesna dramaturgia i adaptacja teatralna
  • 5.12 – prof. Anna Burzyńska (UJ) – Performatyka
  • 23.01 – dr Natalia Pamuła (OSA UW): Niepełnosprawność w polskiej kulturze i odbiorze społecznym

Zaświadczenia dla uczestników 

Otwarte Seminaria dla nauczycieli organizowane przez Szkołę Edukacji są bezpłatne i ogólnodostępne, dlatego przyjść na nie może każdy. O aktualnościach i ewentualnych zmianach będziemy informować na stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebooku

Nauczyciele, którzy wezmą udział w co najmniej 6 spotkaniach w ramach Seminariów Lekturowych i Nowohumanistycznych mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w cyklu. Szczegółowych informacji udziela koordynatorka Agata Patalas: a.patalas@szkolaedukacji.pl

 

Dowiedz się więcej o Szkole Edukacji TUTAJ.