Czy warto zostać nauczycielem?

Czy warto zostać nauczycielem?

Lubisz pracować z dziećmi lub młodzieżą i myślisz o tym, by zostać nauczycielem? Jak każdy zawód, również ten ma swoje plusy i minusy. W tym artykule zastanowimy się, czy warto zostać nauczycielem i jakie korzyści oraz możliwości daje ta profesja.

Dlaczego warto być nauczycielem?

Praca nauczyciela wiąże się z licznymi wyzwaniami, ale może też być źródłem ogromnej satysfakcji. Pracując jako nauczyciel, masz realny wpływ na edukację oraz rozwój dzieci i młodzieży. Jednocześnie musisz też przygotować się na intensywną pracę, a także konieczność ciągłego dokształcania się i szlifowania swojej wiedzy. 

Bycie nauczycielem to przygoda, w trakcie której można rozwijać się zawodowo, ale również osobiście. Środowisko szkolne dostarcza wielu nieoczekiwanych sytuacji społecznych. Pozwala rozwijać wiedzę i kształtować charaktery nie tylko samych uczniów, ale również osób, którzy pełnią rolę ich mentorów. 

Czy warto być nauczycielem? Aby odnaleźć się w tej roli, niezbędne są odpowiednie predyspozycje. Nie każdy dobrze sprawdzi się jako nauczyciel. Zanim podejmiesz decyzję o wykształceniu się w tym kierunku, zastanów się, dlaczego chcesz wybrać ten właśnie zawód. Jeśli kontakt ze starszymi dziećmi oraz młodzieżą sprawia Ci radość i satysfakcję, a dodatkowo jesteś osobą kreatywną, cierpliwą i empatyczną, praca nauczyciela to dla Ciebie właściwa droga.

Jeżeli interesuje Cię praca nauczyciela, a masz ukończone inne studia – być może odpowiednie dla Ciebie będą podyplomowe studia pedagogiczne w Szkole Edukacji w Warszawie. To wyjątkowa uczelnia, dająca nie tylko uprawnienia nauczycielskie sensu stricto, ale przede wszystkim skupiająca się na rzetelnym przygotowywaniu do nauczania konkretnych przedmiotów. 

Czy warto zostać nauczycielem: matematyki, języka polskiego, biologii lub historii? Na to pytanie odpowiedź jest jak zawsze bardzo indywidualna, uwarunkowana osobistymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Wielu z nas pamięta ze swoich szkolnych lat nauczyciela, który wybijał się na tle całego ciała pedagogicznego. Dla wielu osób ulubiony nauczyciel stanowił inspirację, potrafił skutecznie motywować i zachęcać do osiągania zamierzonych celów. Zdarza się, że do pójścia określoną ścieżką zawodowej kariery inspiruje właśnie postać nauczyciela z dzieciństwa. Być może to również twoja motywacja? Jeżeli tak, z pewnością potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy praca w tym zawodzie jest wartościowa. 

Jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel?

  • Wiedza w zakresie nauczanego przedmiotu jest oczywiście fundamentem w pracy nauczyciela. Sama wiedza nie wystarczy jednak, aby być dobrym w tym zawodzie. Niezbędne są określone cechy charakteru i umiejętności, a także praktyczne doświadczenie w skutecznym nauczaniu. Dobry nauczyciel to osoba, która nie tylko potrafi przedstawić określony materiał w ciekawy sposób, ale również angażuje uczniów w aktywne uczestnictwo w lekcji, a w razie potrzeby potrafi wysłuchać ucznia i wyjaśnić problematyczne kwestie.

Jakie cechy są szczególnie ważne i przydatne w zawodzie nauczyciela?

  • Komunikatywność. Nauczyciele muszą z jednej strony umiejętnie komunikować się ze swoimi uczniami, a z drugiej z ich rodzicami, a także z innymi nauczycielami pracującymi w szkole.
  • Kreatywność. Ta cecha pomaga prowadzić lekcje w ciekawy sposób, który motywuje ucznia do nauki i wzbudza zainteresowanie danym przedmiotem
  • Cierpliwość. Podczas prowadzenia zajęć z dziećmi czy młodzieżą, nieraz potrzebne są duże pokłady cierpliwości!
  • Umiejętność radzenia sobie z presją. Wymagania od nauczycieli są wysokie, zarówno ze strony uczniów, jak i rodziców. Ponadto nauczyciele często muszą pracować pod presją czasu, np. przerobić z uczniami dużą ilość materiału w krótkim terminie. 
  • Refleksyjność. Praca nauczyciela wymaga uważnego i regularnego spojrzenia na swoje mocne strony i obszary rozwoju. 
  • Jeśli decyzję o rozpoczęciu kariery jako nauczyciel masz już za sobą, w tym miejscu pojawia się kolejne pytanie: gdzie zdobyć odpowiednie kwalifikacje? 
  • W Szkole Edukacji możesz skupić się na przygotowaniu do nauczania określonego przedmiotu. Realizujemy 4 ścieżki: język polski, matematyka, historia i WOS oraz biologia z przyrodą. Ponadto – na naszych bezpłatnych studiach podyplomowych dowiesz się znacznie więcej na temat specyfiki i realiów tej pracy. Istnieją wszak aspekty związane z byciem nauczycielem niezależne od tego, czy uczysz tam fizyki, hiszpańskiego czy  każdego innego przedmiotu. Są to w dużej mierze aspekty psychologiczne, socjologiczne itp. 
  • Dobry nauczyciel to również kompetentny wychowawca. Czy warto zostać nauczycielem, który jedynie mechanicznie podaje wiedzę? Takie podejście zwykle jest mało skuteczne i nie zachęca uczniów do nauki, a często wręcz przeciwnie, może zrazić do określonego przedmiotu.
  • Na pedagogicznych studiach podyplomowych w Szkole Edukacji zajęcia mają na celu przekazanie nie tylko wiedzy dydaktycznej, ale też umiejętności budowania dobrego klimatu uczenia się. Co więcej, podczas zajęć, zarówno praktycznych jak i teoretycznych, mają miejsce konsultacje z:
  • doświadczonymi nauczycielami,
  • psychologami,
  • pedagogami. 

Praktyki w Szkole Edukacji na studiach podyplomowych odbywają się od poniedziałku do czwartku. Początkowo studenci przygotowują i samodzielnie prowadzą jedynie elementy lekcji, aż do osiągnięcia pełnych kompetencji w tym zakresie. Podczas tych zajęć najlepiej przekonasz się, czy warto być nauczycielem w nowoczesnej, polskiej szkole. 

Każdy ze studentów studiów podyplomowych w Szkole Edukacji podczas takich praktyk posiada własnego mentora, czyli nauczyciela ze szkoły, w której odbywa praktyki, stającego się jego opiekunem i przewodnikiem. Dzięki temu na bieżąco może konsultować postępy, liczyć na życzliwe i kompetentne rady, pozwalające z kolei doskonalić umiejętności w zawodzie nauczyciela w warunkach bezpiecznych i przyjaznych. To także wielka wartość oraz zaleta związana ze studiowaniem właśnie w Szkole Edukacji. 

Dlaczego warto zostać nauczycielem po studiach podyplomowych w Szkole Edukacji? O tym, że praktyka czyni mistrza, wiadomo nie od dziś. A Szkoła Edukacji, w przeciwieństwie do wielu innych placówek oferujących studia o charakterze pedagogicznym, stawia właśnie na zajęcia praktyczne. 

Zajęcia teoretyczne na studiach nauczycielskich oczywiście również są konieczne, dlatego Szkoła Edukacji łączy teorię z regularnymi zajęciami praktycznymi, podczas których utrwalisz zdobytą wiedzę. Nauka w działaniu to nauka najbardziej efektywna. O tym, czy i dlaczego warto być nauczycielem, przekonasz się najlepiej, wchodząc w rolę nauczyciela już podczas praktycznych zajęć. Jeżeli zatem marzysz o tym zawodzie – postaw na nowoczesną szkołę, która Ci to umożliwi.

POPULARNE ARTYKUŁY