Czas na małe podsumowanie roku 2023

Rok 2023 był jednym z najintensywniejszych okresów w historii Szkoły Edukacji. To dobry moment, aby na chwilę się zatrzymać i podsumować najważniejsze wydarzenia.

Poprzednie lata były niełatwe dla wszystkich osób zaangażowanych w polską oświatę. Najpierw pandemia, potem wyzwania związane z wybuchem wojny w Ukrainie – wszystko to odczuliśmy także w Szkole Edukacji. Ale ostatnie miesiące przyniosły nam wiele ważnych i inspirujących zmian.  

Podsumowanie roku 2023. Studenci i absolwenci

Przede wszystkim  – w czerwcu wypuściliśmy spod swoich skrzydeł kolejną grupę absolwentek i absolwentów – wszechstronnie wykształconych i świetnie przygotowanych nauczycieli języka polskiego, matematyki, historii i wos oraz biologii z przyrodą. Mamy z nimi stały kontakt, wspieramy ich w ramach posttutorialu oraz wydarzeń takich jak Festiwal Dobrych Praktyk, spotykamy się też w Dyskusyjnym Klubie Filmowym.

Ponieważ natura nie znosi próżni, miejsce absolwentów zajęli już kolejni studenci, którzy od końca sierpnia odbywają zajęcia akademickie oraz codzienne praktyki w szkołach. Wkrótce wspólnie pojadą na szkołę zimową, gdzie odwiedzą placówki prowadzące edukację nieformalną. 

A jeśli chcielibyście pójść ich śladami i rozpocząć najbardziej rozwijające i inspirujące studia nauczycielskie w Polsce – już dziś zapiszcie się na nasz newsletter dla kandydatów, dostępny TUTAJ

Szał na Myślącą Klasę

Mijający rok okazał się bez wątpienia czasem Myślącej klasy – metody opracowanej z myślą o lekcjach matematyki przez kanadyjskiego profesora Uniwersytetu w Vancouver, Petera Liljedahla. W czerwcu wydaliśmy polskie tłumaczenie jego książki i rozpoczęliśmy intensywny cykl warsztatów i kursów, który okazał się prawdziwą sensacją. Do tej pory przeszkoliliśmy ponad 300 nauczycieli  m.in. w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Zielonej Górze, Bydgoszczy czy Kaliszu. Każdy uczestnik naszych szkoleń może liczyć na darmowy egzemplarz książki Petera. 

Ale Myśląca klasa to nie tylko matematyka – rozwijamy bowiem tę metodę także dla innych przedmiotów. W tym roku realizujemy bezpłatne warsztaty i kursy dla polonistów, a już w przyszłym roku ruszą pilotażowe spotkania dla nauczycieli historii i wos. 

Rozwijamy podcasty

2023 to także rok podcastów. Zdecydowanie nie próżnowali nasi historycy: Jacek Staniszewski, Aleksander Pawlicki i Jakub Lorenc. Ich Podcasterix – cykl krótkich, praktycznych rozmów na temat dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie – ma już 70 odcinków. 

Ruszyliśmy także z zupełnie nową formułą – Podcastem Szkoły Edukacji. Nasza absolwentka Klaudia Dec spogląda z lotu ptaka na kwestie związane z oświatą w Polsce. Rozmawia z ekspertami i ekspertkami o kwestiach takich jak wykluczenie, pogłębiające się w wyniku edukacji prywatnej nierówności społeczne, zagadnienia maturalne czy międzynarodowe badania diagnozujące stan polskiej szkoły. Do tej pory ukazało się 16 odcinków. 

Kursy, warsztaty, webinaria i konferencje

W tym roku przygotowaliśmy także szeroką ofertę doskonalącą. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim to, że nasze kursy i warsztaty są bardzo dobrze sprofilowane: kierujemy je do konkretnych przedmiotowców i dostosowujemy proponowane rozwiązania do ich specyficznych potrzeb.

I tak zupełną nowością jest nasz onlinowy cykl “Metoda na historię”, podczas którego uczestnicy poznają takie narzędzia jak TAFT, gotuj z Klio czy mała narracja. Szkolenie jest bezpłatne i okazało się prawdziwym hitem: miejsca na poszczególne spotkania wyczerpują się w ciągu kilku godzin. 

Dla nauczycieli języka polskiego kontynuujemy kurs z naszej autorskiej metody Krytycznego Czytania oraz bezpłatne Otwarte Seminaria Lekturowe, poświęcone takim tytułom jak Tajemniczy ogród, Zemsta i Balladyna. Dla matematyków – poza warsztatami z Myślącej klasy – przygotowaliśmy popularny kurs “100 pomysłów na lekcje matematyki”. Nauczycielom przedmiotów przyrodniczych zaproponowaliśmy natomiast cykl “Jak tworzyć zadania z biologii”. Większość kursów ma formułę zdalną – podobnie jak nasze bezpłatne webinaria dydaktyczne, metodyczne i psychologiczno-wychowawcze – w których mogą brać udział pedagodzy z całej Polski. 

Wyjątkowym wydarzeniem była kwietniowa konferencja “Koła Edukacji”, na którą przyjechało 80 osób zarówno z Warszawy, jak i z wielu innych miast. Była to okazja do odbycia warsztatów przedmiotowych i interdyscyplinarnych, a przede wszystkim – do spotkań i wymiany doświadczeń. 

A co w 2024 roku?

Rekrutacja na studia w nadchodzącym roku akademickim, 3. konferencja Koła Edukacji 12 kwietnia 2024, kolejne warsztaty, webinaria i nasze autorskie kursy – już teraz zapraszamy Was do dołączenia do społeczności Szkoły Edukacji w roku 2024. Obiecujemy także sporą rewolucję w naszym programie, która z pewnością zainteresuje przede wszystkim bardziej doświadczonych nauczycieli. 

A dziś życzymy Wam zmian na lepsze. Niech w wasze nauczycielskie, studenckie, rodzicielskie i uczniowskie żagle powieją dobre wiatry!

POPULARNE ARTYKUŁY

11Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
11Uniwersytet Warszawski
11Fundacja Dobrej Edukacji

Program studiów został przygotowany we współpracy z Teachers College, Columbia University

11Teachers College Columbia University