Jak zostać nauczycielką, gdy jesteś mamą?

Jak zostać nauczycielką, gdy jesteś mamą?

„Studiowanie w Szkole Edukacji i zostanie nauczycielką jest moim marzeniem. Ale mam dwoje małych dzieci i boję się, że nie podołam” – usłyszeliśmy ostatnio od jednej z uczestniczek naszego webinarium.

Co ciekawe, młodzi rodzice, którym zamarzyła się praca z dziećmi, wcale nie są rzadkością. Wielu z nich pyta nas o to, jak wygląda nasz program. Czy da się zatem połączyć rodzicielstwo i studia nauczycielskie?

Co roku na studia w Szkole Edukacji chce aplikować co najmniej kilka osób świeżo po urlopie macierzyńskim lub po dłuższej przerwie w pracy, poświęconej na wychowanie dzieci. Obawiają się jednak, że nie dadzą rady codziennie chodzić na praktyki nauczycielskie oraz na zajęcia akademickie. Nic dziwnego – sami też mamy dzieci i doskonale wiemy, ile czasu i wysiłku wymaga zaangażowane rodzicielstwo. Dlatego wychodzimy młodym rodzicom naprzeciw i dajemy im możliwość rozłożenia studiów w Szkole Edukacji na dwa lata. 

Jak zostać nauczycielką, gdy jesteś mamą? Rozłóż studia na dwa lata!

Z możliwości rozłożenia studiów na dwa lata skorzystała między innymi studentka ścieżki polonistycznej Ania, prywatnie mama dwójki maluchów. Dzięki temu mogła spokojnie przygotowywać się do pracy w szkole. 

Obecnie studiuje u nas także matematyczka z Białorusi, Iryna, która również zdecydowała się na dwuletni tryb. Da jej to więcej czasu na szlifowanie znajomości języka polskiego i na komfortowe odbycie praktyk nauczycielskich. 

To, jak w praktyce wygląda rozłożenie studiów na 2 lata w Szkole Edukacji, w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb studenta czy studentki. Zazwyczaj w pierwszym roku dana osoba odbywa tylko praktyki w szkołach podstawowych, a w kolejnym – w ponadpodstawowych. Jeśli chodzi o zajęcia akademickie, również są one dzielone na dwa lata, a program zaliczeń ustalany jest z wykładowcami. 

A co ze stypendium i akademikiem?

Stypendium w Szkole Edukacji w roku 2023/2024 będzie wynosiło od 1500 do 2500 zł miesięcznie. Szanse na jego uzyskanie są bardzo duże – obecnie otrzymuje je 96% naszych studentów. Więcej na temat kryteriów przyznawania stypendium przeczytasz TUTAJ. Osoby spoza Warszawy mogą też liczyć na bezpłatny pokój w akademiku UW – więcej TUTAJ

Student, który zdecyduje się na tryb dwuletni, nie traci prawa do stypendium ani do bezpłatnego akademika. Ma wówczas wybór: albo stypendium jest w całości wypłacane w pierwszym roku nauki, albo dzielone na 2 lata. Jeśli chodzi o akademik, w drugim roku studiowania student/ka musi złożyć nowy wniosek o przyznanie zakwaterowania. Rodzic z dzieckiem ma możliwość wspólnego zamieszkania w akademiku, jednak wówczas koszt pobytu dziecka jest dodatkowo płatny. 

W wyjątkowych sytuacjach życiowych indywidualnie rozmawiamy ze studentami o tym, jak jeszcze możemy ich wesprzeć w drodze do uzyskania dyplomu i kwalifikacji nauczycielskich.  

Podsumowując, jeśli jesteś młodą mamą (lub wcale nie takim młodym rodzicem z odchowanymi dziećmi), nie musisz rezygnować ze studiów w Szkole Edukacji ani odkładać ich na później. Jesteśmy otwarci na to, by ułatwić Ci cały proces nauki i pomóc zrealizować marzenie o tym, by zostać nauczycielem.

Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami Szkoły Edukacji, zaobserwuj nasz profil na Facebooku

POPULARNE ARTYKUŁY