Ruszamy w podróż w głąb szkoły – kolejny rok akademicki

Ruszamy w podróż w głąb szkoły – kolejny rok akademicki

W Szkole Edukacji rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki. Kilkadziesięcioro przyszłych nauczycieli języka polskiego, historii i WOS, matematyki i biologii spędzi najbliższe 10 miesięcy kształtując swój dydaktyczny warsztat.

Przygodę ze Szkołą Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego zainicjował właśnie szósty rocznik studentów. Jak zwykle studia podyplomowe rozpoczynamy od wspólnego wyjazdu, podczas którego grupa może nie tylko poznać się i zintegrować, ale także wejść w intensywny rytm zajęć.

Rok akademicki 2021/2022. Wychylamy się poza obraz nauczyciela

Rok akademicki rozpoczął się od ceremonii, podczas której dyrektor Szkoły Edukacji prof. Jolanta Sujecka-Zając zwróciła uwagę, że na co dzień jesteśmy bombardowani wizją nauczycielstwa jako ogromnego trudu. “Chcę przed tym przestrzec – nie dajcie się zdeterminować temu językowi i spojrzeniu na szkołę. Nie myślcie o niej tylko w kontekście wyników, dyscypliny, ocen, egzaminów, poziomów i nadrabiania braków. W takim myśleniu gubi się dziecko. Dlatego chcemy razem z wami zmieniać to podejście. Będziemy wychylać się poza językowy obraz nauczyciela i szkoły, mówić o ludziach jako o wspólnocie, jak również zwracać uwagę na ich cele, za którymi trzeba podążać. Parafrazując znane powiedzenie: komu nieba przyjacielem, zrobią go nauczycielem.” – mówiła prof. Jolanta Sujecka-Zając.

Odczytała także list skierowany do świeżo upieczonych studentów przez prorektora ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Sławomira Żółtka.

“Nasza uczelnia przywiązuje wielką wagę do kształcenia przyszłych nauczycieli […]. To wielkie wyzwanie i cieszę się wiedząc, że są Państwo w gronie tych osób, które zdecydowały je podjąć. Życzę Państwu wytrwałości i powodzenia, jestem przekonany, że pod opieką kadry Szkoły Edukacji, każdy z Was odpowie sobie na pytanie, jak zostać dobrym, skutecznym nauczycielem, który raczej wspomaga niż pomaga, dyskutuje, a nie peroruje, wsłuchuje się, a nie odsłuchuje, bardzo to jest współczesnej edukacji potrzebne.” – napisał prof. Żółtek do studentów SE.

Marianna Hajdukiewicz z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zaznaczyła z kolei, że Szkoła Edukacji to dla PAFW wyjątkowe przedsięwzięcie. “Ten program był naszym marzeniem. Wyrósł z różnych doświadczeń Fundacji zbieranych przez wiele lat działalności w obszarze edukacji. Naszą ambicją było towarzyszenie szkołom, nauczycielom pracującym w szkole i tym przygotowującym się do zawodu w poprawie jakości uczenia dzieci i młodzieży. Chcieliśmy być z nauczycielem od samego początku jego drogi, na każdym etapie rozwoju zawodowego. Szkoła Edukacji nie idzie w skalę, nie jest to program masowy, ale wchodzi niezwykle mocno i refleksyjnie w głąb. To laboratorium, które pozwala dokładnie przyjrzeć się szkole i procesowi nauczania.”- dodała Marianna Hajdukiewicz.

Podczas 5-dniowej Szkoły Letniej studenci poznają założenia programowe, a także odbędą pierwsze warsztaty psychologiczno-dydaktyczne. We wrześniu rozpoczną rok akademicki, a tym samym zajęcia oraz intensywne całoroczne praktyki w szkołach pod okiem specjalnie przygotowanych mentorów.

POPULARNE ARTYKUŁY

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

PARTNERZY

11Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
11Uniwersytet Warszawski
11Fundacja Dobrej Edukacji