Chcesz wiedzieć, jak zostać nauczycielem? Obejrzyj webinarium
Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać nauczycielem? Jakie należy spełnić warunki formalne? I czy warto wykonywać ten zawód? Każdego dnia te pytania zadaje sobie kilka osób, myślących o pracy w edukacji.
Właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy webinarium, podczas którego nasi eksperci odpowiedzieli na najważniejsze pytania. Dotyczyły one zarówno kwestii formalnych, jak i nauczycielskiej praktyki.
Dowiedz się, jak zostać nauczycielem
Podczas facebookowego webinarium odpowiedzieliśmy na najważniejsze kwestie dotyczące pracy nauczyciela:
- kto może zostać nauczycielem?
- jakie studia i kursy trzeba skończyć?
- czy istnieje jakiś limit wieku dla początkujących nauczycieli?
- w jaki sposób można zdobyć uprawnienia nauczycielskie?
- które przepisy regulują zawód nauczyciela?
- jak mogę zmienić dotychczasowy zawód na pracę w szkole?
- jakie są plusy, a także minusy zawodu nauczyciela?
Webinarium skierowaliśmy do studentów studiów magisterskich i świeżo upieczonych absolwentów, a także do nieco starszych osób, które myślą o zmianie życiowej ścieżki. Opowiedzieliśmy również o tym, czym wyróżniają się dzienne studia podyplomowe w Szkole Edukacji, na które właśnie trwa rekrutacja.
Wymagania formalne dla nauczycieli
Aby zostać nauczycielem – zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej – musisz mieć ukończony odpowiedni kierunek studiów. Jeśli podczas studiów ukończyłeś/aś specjalizację nauczycielską, masz uprawnienia, aby uczyć w szkole. W przeciwnym razie musisz dodatkowo ukończyć odpowiedni kurs lub studia podyplomowe – na przykład te realizowane w Szkole Edukacji.
Przykład:
Jeśli chcesz zostać nauczycielem biologii, musisz mieć:
- ukończone studia magisterskie na biologii na specjalności nauczycielskiej
- lub ukończone studia magisterskie na biologii lub na kierunku pokrewnym na specjalności innej niż nauczycielska + studia podyplomowe dające uprawnienia nauczycielskie
Jeśli chcesz zostać nauczycielem i masz odpowiednie magisterium, ale nie masz uprawnień nauczycielskich, możesz rozpocząć studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Prowadzimy 4 ścieżki nauczycielskie:
- język polski
- historia i WOS
- matematyka
- biologia z przyrodą
Zdarza się również, że ktoś ma uprawnienia do nauczania, ale wciąż nie czuje się pewnie w zawodzie nauczyciela. Idealnym rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe z rozbudowanym programem praktyk i tutoringu.
Jakie nauczycielskie studia podyplomowe wybrać?
Nauczyciel to według nas zawód najważniejszy na świecie, ale i niełatwy. Jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania merytorycznego: przedmiotowego i dydaktycznego, zderzenie z rzeczywistością może się okazać wymagające. Zdarza się, że w efekcie nauczyciele po kilku latach rezygnują z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu.
Jeśli więc musisz ukończyć studia podyplomowe aby zdobyć uprawnienia, zadbaj o to, by nie był to tylko “papierek”. Kurs powinien zapewnić nie tylko wiedzę przedmiotową, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazywania, co dla wielu pedagogów bywa wyzwaniem.
Zwróć uwagę na doświadczenie kadry i na to, czy wykładana teoria jest konfrontowana z edukacyjną rzeczywistością podczas praktyk w szkołach. Ustawa wymaga realizacji co najmniej 150 godzin praktyk, ale w Szkole Edukacji organizujemy 250 godzin praktyk. Nasze praktyki odbywają się pod opieką przeszkolonych nauczycieli-mentorów w starannie dobranych szkołach. Wychodzimy z założenia, że dobrze zaprojektowane praktyki to podstawa, która ułatwi wejście do zawodu. Ważne, by nie ograniczały się tylko do obecności na lekcjach, ale pozwalały na stopniowe i samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji oraz na solidną informację zwrotną.
Nauczycielskie studia podyplomowe – na co zwrócić uwagę?
- program zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami o zawodzie nauczyciela
- program oparty na aktualnej wiedzy i skutecznych narzędziach edukacyjnych
- łączą zagadnienia psychologiczno-pedagogiczne z dydaktyką konkretnego przedmiotu
- jak największa liczba godzin praktyk w szkołach pod okiem przeszkolonych nauczycieli
- indywidualna opieka tutorska
- określenie nauczycielskich standardów rozwoju
- wsparcie w pierwszych latach pracy po ukończeniu studiów
Praktyki, tutoring i wsparcie w pierwszych latach – to podstawa
Studia podyplomowe pozwolą uzyskać uprawnienia nauczycielskie, ale czy w magiczny sposób pozwolą na bezbolesne rozpoczęcie pracy w szkole? Oczywiście nie. Jeśli jednak są mądrze zaprojektowane, bez wątpienia ułatwią ten proces. Bogaty plan praktyk i indywidualne wsparcie – zarówno w trakcie studiów, jak i po nich – to zdecydowanie wartość dodana. Właśnie taki program gwarantują studia podyplomowe w Szkole Edukacji PAFW i UW, na które obecnie trwa rekrutacja. Dowiedz się więcej TUTAJ.