Jak zostać nauczycielem?

Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać nauczycielem? Jakie należy spełnić warunki formalne? I czy warto wykonywać ten zawód? Każdego dnia te pytania zadaje sobie kilka osób, myślących o pracy w edukacji.

Aby zostać nauczycielem – zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej – musisz mieć ukończone odpowiednie studia. Zgodnie z najnowszymi przepisami, które weszły w życie w 2019 roku, wymagany jest dyplom magistra, i to na wszystkich poziomach edukacji.

Jeśli podczas studiów przedmiotowych ukończyłeś/aś specjalizację nauczycielską, masz uprawnienia, aby uczyć w szkole. W przeciwnym razie dodatkowo musisz ukończyć odpowiedni kurs lub studia podyplomowe.

JAK ZOSTAĆ NAUCZYCIELEM? DZIĘKI STUDIOM W SZKOLE EDUKACJI!

Jeśli chcesz zostać nauczycielem biologii, historii, języka polskiego lub matematyki i masz magisterium z jednego z powyższych lub pokrewnych kierunków, ale nie masz uprawnień nauczycielskich, rozpocznij bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej.

Zdarzają się osoby, które mają uprawnienia do nauczania, ale wciąż nie czują się pewnie w zawodzie nauczyciela. Mogły np. nie być zadowolone ze swoich praktyk studenckich, nie odnaleźć się w pracy w klasie lub przez lata pracować w innym zawodzie. Idealnym rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe z rozbudowanym programem praktyk i tutoringu.

CZY WARTO ZOSTAĆ NAUCZYCIELEM?

Nauczyciel to bez wątpienia jeden z najważniejszych zawodów na świecie. Daje satysfakcję, codzienny kontakt z ludźmi, pozwala realnie wpływać na naszą przyszłość. Jednak jeśli nauczyciel nie ma odpowiedniego przygotowania merytorycznego: zarówno przedmiotowego, jak i dydaktycznego, zderzenie z rzeczywistością może się okazać wymagające. Zdarza się, że w efekcie pedagodzy po kilku latach rezygnują z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu. Jeśli więc musisz ukończyć studia podyplomowe aby zdobyć uprawnienia do nauczania, zadbaj o to, by nie był to jedynie “papierek”. Kurs powinien zapewnić nie tylko wiedzę przedmiotową, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazywania, co dla wielu pedagogów bywa wyzwaniem.

Zwróć uwagę na doświadczenie kadry i na to, czy wykładana teoria jest konfrontowana z edukacyjną rzeczywistością podczas praktyk w szkołach. To podstawa, która ułatwi wejście do zawodu. Ważne, by praktyki nauczycielskie nie ograniczały się tylko do obecności na lekcjach, ale pozwalały na stopniowe i samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji oraz na solidną informację zwrotną.

Jeśli chcesz zostać nauczycielem i masz odpowiednie magisterium, ale nie masz uprawnień nauczycielskich, możesz rozpocząć studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Prowadzimy 4 ścieżki nauczycielskie:

 • język polski
 • historia i WOS
 • matematyka
 • biologia z przyrodą
NAUCZYCIELSKIE STUDIA PODYPLOMOWE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
 • program zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami o zawodzie nauczyciela
 • program oparty na aktualnej wiedzy i skutecznych narzędziach edukacyjnych
 • łączą zagadnienia psychologiczno-pedagogiczne z dydaktyką konkretnego przedmiotu
 • jak największa liczba godzin praktyk w szkołach pod okiem przeszkolonych nauczycieli
 • indywidualna opieka tutorska
 • określenie nauczycielskich standardów rozwoju
 • wsparcie w pierwszych latach pracy po ukończeniu studiów
 • możliwość uzyskania stypendium i darmowego akademika

POPULARNE ARTYKUŁY

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

PARTNERZY

11Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
11Uniwersytet Warszawski
11Fundacja Dobrej Edukacji