Chcesz wiedzieć, jak zostać nauczycielem? Obejrzyj webinarium

Jak zostać nauczycielem

 

Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać nauczycielem? Jakie należy spełnić warunki formalne? I czy warto wykonywać ten zawód? Każdego dnia te pytania zadaje sobie kilka osób, myślących o pracy w edukacji.

Właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy webinarium, podczas którego nasi eksperci odpowiedzieli na najważniejsze pytania. Dotyczyły one zarówno kwestii formalnych, jak i nauczycielskiej praktyki.

Dowiedz się, jak zostać nauczycielem

Podczas facebookowego webinarium odpowiedzieliśmy na najważniejsze kwestie dotyczące pracy nauczyciela:

 • kto może zostać nauczycielem?
 • jakie studia i kursy trzeba skończyć?
 • czy istnieje jakiś limit wieku dla początkujących nauczycieli?
 • w jaki sposób można zdobyć uprawnienia nauczycielskie?
 • które przepisy regulują zawód nauczyciela?
 • jak mogę zmienić dotychczasowy zawód na pracę w szkole?
 •  jakie są plusy, a także minusy zawodu nauczyciela?

Webinarium skierowaliśmy do studentów studiów magisterskich i świeżo upieczonych absolwentów, a także do nieco starszych osób, które myślą o zmianie życiowej ścieżki. Opowiedzieliśmy również o tym, czym wyróżniają się dzienne studia podyplomowe w Szkole Edukacji, na które właśnie trwa rekrutacja.

Wymagania formalne dla nauczycieli

Aby zostać nauczycielem – zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej – musisz mieć ukończony odpowiedni kierunek studiów.  Jeśli podczas studiów ukończyłeś/aś specjalizację nauczycielską, masz uprawnienia, aby uczyć w szkole. W przeciwnym razie musisz dodatkowo ukończyć odpowiedni kurs lub studia podyplomowe – na przykład te realizowane w Szkole Edukacji.

Przykład:

Jeśli chcesz zostać nauczycielem biologii, musisz mieć:

 • ukończone studia magisterskie na biologii na specjalności nauczycielskiej
 • lub ukończone studia magisterskie na biologii lub na kierunku pokrewnym na specjalności innej niż nauczycielska + studia podyplomowe dające uprawnienia nauczycielskie

Jeśli chcesz zostać nauczycielem i masz odpowiednie magisterium, ale nie masz uprawnień nauczycielskich, możesz rozpocząć studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Prowadzimy 4 ścieżki nauczycielskie:

 • język polski
 • historia i WOS
 • matematyka
 • biologia z przyrodą

Zdarza się również, że ktoś ma uprawnienia do nauczania, ale wciąż nie czuje się pewnie w zawodzie nauczyciela. Idealnym rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe z rozbudowanym programem praktyk i tutoringu.

Jakie nauczycielskie studia podyplomowe wybrać?

Nauczyciel to według nas zawód najważniejszy na świecie, ale i niełatwy. Jeśli nie ma się odpowiedniego przygotowania merytorycznego: przedmiotowego i dydaktycznego, zderzenie z rzeczywistością może się okazać wymagające. Zdarza się, że w efekcie nauczyciele po kilku latach rezygnują z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu.

Jeśli więc musisz ukończyć studia podyplomowe aby zdobyć uprawnienia, zadbaj o to, by nie był to tylko “papierek”. Kurs powinien zapewnić nie tylko wiedzę przedmiotową, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazywania, co dla wielu pedagogów bywa wyzwaniem.

Szanse na stypendium

Zwróć uwagę na doświadczenie kadry i na to, czy wykładana teoria jest konfrontowana z edukacyjną rzeczywistością podczas praktyk w szkołach. Ustawa wymaga realizacji co najmniej 150 godzin praktyk, ale w Szkole Edukacji organizujemy 250 godzin praktyk. Nasze praktyki odbywają się pod opieką przeszkolonych nauczycieli-mentorów w starannie dobranych szkołach. Wychodzimy z założenia, że dobrze zaprojektowane praktyki to podstawa, która ułatwi wejście do zawodu. Ważne, by nie ograniczały się tylko do obecności na lekcjach, ale pozwalały na stopniowe i samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji oraz na solidną informację zwrotną.

Nauczycielskie studia podyplomowe – na co zwrócić uwagę?

 • program zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami o zawodzie nauczyciela
 • program oparty na aktualnej wiedzy i skutecznych narzędziach edukacyjnych
 • łączą zagadnienia psychologiczno-pedagogiczne z dydaktyką konkretnego przedmiotu
 • jak największa liczba godzin praktyk w szkołach pod okiem przeszkolonych nauczycieli
 • indywidualna opieka tutorska
 • określenie nauczycielskich standardów rozwoju
 • wsparcie w pierwszych latach pracy po ukończeniu studiów

Praktyki, tutoring i wsparcie w pierwszych latach – to podstawa

Studia podyplomowe pozwolą uzyskać uprawnienia nauczycielskie, ale czy w magiczny sposób pozwolą na bezbolesne rozpoczęcie pracy w szkole? Oczywiście nie. Jeśli jednak są mądrze zaprojektowane, bez wątpienia ułatwią ten proces. Bogaty plan praktyk i indywidualne wsparcie – zarówno w trakcie studiów, jak i po nich – to zdecydowanie wartość dodana. Właśnie taki program gwarantują studia podyplomowe w Szkole Edukacji PAFW i UW, na które obecnie trwa rekrutacja. Dowiedz się więcej TUTAJ.

 

Zobacz także:

Jak zostać nauczycielem biologii?

Jak zostać nauczycielem historii i WOS?

Jak zostać nauczycielem języka polskiego?