Jak zostać nauczycielem matematyki? 

Badania pokazują, że matematyka to jeden z najmniej lubianych przedmiotów w polskiej szkole. Kreatywny pedagog, który rozumie jak rozumują dzieci, może ten trend odwrócić. Jak zostać nauczycielem matematyki?

Aby zostać nauczycielem matematyki – zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej – musisz mieć ukończone odpowiednie studia. Zgodnie z najnowszymi przepisami, które weszły w życie w 2019 roku, wymagany jest dyplom magistra, i to na wszystkich poziomach edukacji.

Jeśli podczas studiów matematycznych ukończyłeś/aś specjalizację nauczycielską, masz uprawnienia, aby uczyć w szkole. Jeśli jesteś po studiach pokrewnych do matematyki lub masz za sobą specjalizację inną niż nauczycielska, dodatkowo musisz ukończyć odpowiedni kurs lub studia podyplomowe.

JAK ZOSTAĆ NAUCZYCIELEM MATEMATYKI? DZIĘKI BEZPŁATNYM STUDIOM W SZKOLE EDUKACJI!

Jeśli chcesz zostać nauczycielem matematyki i masz magisterium z matematyki lub z pokrewnego kierunku (np. finansów i bankowości, ekonomii, informatyki czy inżynierii), a nie masz uprawnień nauczycielskich, rozpocznij bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej.

Zdarzają się osoby, które mają uprawnienia do nauczania matematyki, ale wciąż nie czują się pewnie w zawodzie nauczyciela. Mogły np. nie być zadowolone ze swoich praktyk studenckich, nie odnaleźć się w pracy w klasie lub przez lata pracować w innym zawodzie. Idealnym rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe z rozbudowanym programem praktyk i tutoringu.

JAKIE NAUCZYCIELSKIE STUDIA PODYPLOMOWE WYBRAĆ?

Jeśli nauczyciel matematyki nie ma odpowiedniego przygotowania merytorycznego: zarówno przedmiotowego, jak i dydaktycznego, zderzenie z rzeczywistością może się okazać wymagające. Zdarza się, że w efekcie pedagodzy po kilku latach rezygnuje z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu.

Jeśli więc musisz ukończyć studia podyplomowe aby zdobyć uprawnienia do nauczania matematyki, zadbaj o to, by nie był to jedynie “papierek”. Kurs powinien zapewnić nie tylko wiedzę przedmiotową, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazywania, co dla wielu pedagogów bywa wyzwaniem. Ogromnym plusem będzie też stypendium dla matematyków. 

Zwróć uwagę na doświadczenie kadry i na to, czy wykładana teoria jest konfrontowana z edukacyjną rzeczywistością podczas praktyk w szkołach. Ustawa wymaga realizacji co najmniej 150 godzin praktyk, ale w Szkole Edukacji jest to 250 godzin praktyk. Nasze praktyki odbywają się pod opieką przeszkolonych nauczycieli-mentorów w starannie dobranych szkołach. Wychodzimy z założenia, że dobrze zaprojektowane praktyki to podstawa, która ułatwi wejście do zawodu. Ważne, by nie ograniczały się tylko do obecności na lekcjach, ale pozwalały na stopniowe i samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji oraz na solidną informację zwrotną.

Stypendium_czy wiesz że
85%

naszych studentów otrzymało

stypendium Szkoły Edukacji

w roku 2022/2023?

STUDIA PODYPLOMOWE DLA NAUCZYCIELI – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? 

  • program zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami o zawodzie nauczyciela
  • program oparty na aktualnej wiedzy i skutecznych narzędziach edukacyjnych
  • łączą zagadnienia psychologiczno-pedagogiczne z dydaktyką konkretnego przedmiotu
  • jak największa liczba godzin praktyk w szkołach pod okiem przeszkolonych nauczycieli
  • indywidualna opieka tutorska
  • określenie nauczycielskich standardów rozwoju
  • wsparcie w pierwszych latach pracy po ukończeniu studiów

Bogaty plan praktyk i indywidualne wsparcie – zarówno w trakcie studiów, jak i po nich – to zdecydowanie wartość dodana. Właśnie taki program gwarantują studia podyplomowe w Szkole Edukacji PAFW i UW. Dowiedz się więcej TUTAJ.

Zobacz też:

Jak zostać nauczycielem języka polskiego?

W jaki sposób zostać nauczycielem historii?

Jak zostać nauczycielem biologii

Śledź nas także na Facebooku

POPULARNE ARTYKUŁY

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

PARTNERZY

11Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
11Uniwersytet Warszawski
11Fundacja Dobrej Edukacji