Badanie PISA 2018 – warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli

3 grudnia poznaliśmy wyniki międzynarodowego badania PISA. Polska młodzież wypadł w nich znakomicie! Natomiast 5 grudnia zaprosiliśmy osoby związane z edukacją na warsztaty, podczas których omówiliśmy badanie i zastanowiliśmy się, co wpływa na rezultaty.

Warsztaty skierowaliśmy w szczególności do dyrektorów szkół, nauczycieli języka polskiego, matematyki i nauk przyrodniczych, metodyków i badaczy. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób nie tylko z Warszawy.

PISA 2018 – warsztaty

Warsztaty podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą była prezentacja i omówienie wyników badania PISA 2018. Tę część poprowadzili ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych prof. Krzysztof Biedrzycki i dydaktyczka matematyki w Szkole Edukacji Agnieszka Sułowska. Pokazali oni nie tylko osiągnięte przez młodych Polaków wyniki, ale też ciekawe zależności między poszczególnymi rezultatami badania.

Druga część – praca warsztatowa z zadaniami z badania PISA 2018 – odbyła się w trzech grupach przedmiotowych. Poloniści zajęli się częścią poświęconą czytaniu i interpretacji, biolodzy – rozumowaniem w naukach przyrodniczych, a matematycy częścią matematyczną.

Badanie PISA – co to jest?

Czym właściwie jest PISA? To Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, czyli największe międzynarodowe badanie uczniów na świecie. Realizuje się je co 3 lata we wszystkich krajach członkowskich OECD oraz w kilkudziesięciu krajach partnerskich. Sprawdza umiejętności 15-latków w zakresie czytania i interpretacji, matematyki i rozumowania w naukach przyrodniczych. Co ważne, Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od prawie 20 lat. Więcej na temat projektu można przeczytać TUTAJ.

W najnowszej edycji gimnazjaliści znad Wisły zajęli drugie miejsce w Europie w matematyce, a trzecie w zakresie umiejętności czytania oraz nauk przyrodniczych. Jak te wyniki komentują eksperci Szkoły Edukacji? O tym przeczytasz TUTAJ.

Szkoła Edukacji – kim jesteśmy?

Szkoła Edukacji PAFW i UW to miejsce, w którym pokazujemy przyszłym i początkującym nauczycielom, jak uczyć i wychowywać w każdym działaniu. Budujemy wspólnotę skutecznych i zaangażowanych pedagogów i dajemy im praktyczną wiedzę i sprawdzone narzędzia. Tworzymy w ten sposób  przestrzeń do rozmowy o tym, czym jest dobra edukacja.

• Prowadzimy jedyne w Polsce bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka polskiego, historii i WOS, biologii oraz matematyki. Dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności nasi studenci otrzymują wysokie stypendium i darmowy akademik w Warszawie.
  • Prowadzimy całoroczne kursy doskonalące i warsztaty psychologiczno-dydaktyczne dla rad pedagogicznych.
  • Organizujemy także bezpłatne otwarte seminaria lekturowe i nowohumanistyczne dla nauczycieli, którzy poszukują nowych rozwiązań i edukacyjnych inspiracji.

Więcej o nas TUTAJ.