Podstawa programowa z języka polskiego. Jak powinna wyglądać?

Podstawa programowa z języka polskiego. Jak powinna wyglądać?

Jak zdaniem ekspertów powinna wyglądać podstawa programowa przedmiotu język polski, która najlepiej odpowie zarówno na potrzeby współczesnej szkoły, jak i młodzieży? O tym dyskutowali eksperci z całej Polski w ramach panelu zorganizowanego przez Szkołę Edukacji.

W numerze 12. czasopisma „Polonistyka. Innowacje” z roku 2020 ukazał się artykuł profesora Krzysztofa Biedrzyckiego, zawierający jego autorski projekt podstawy programowej z języka polskiego. Tekstowi towarzyszyło zaproszenie do dyskusji i rozpoczęcia debaty nie tylko nad kształtem przyszłego dokumentu ministerialnego, ale także nad wartościami
szkolnej polonistyki w ogóle. W odpowiedzi na zamieszczony w „Polonistyce. Innowacje” apel zespół Szkoły Edukacji PAFW i UW zorganizował spotkanie i debatę panelową. Dziś prezentujemy zatem zapis tego spotkania, a jego pełną treść można znaleźć TUTAJ.

PODSTAWA PROGRAMOWA Z JĘZYKA POLSKIEGO. EKSPERCI W PANELU

Oprócz przedstawicieli Szkoły Edukacji oraz samego prof. Krzysztofa Biedrzyckiego, w panelu wzięli udział także:

  • dr hab. Magdalena Trysińska, Uniwersytet Warszawski
  • prof. dr hab. Maciej Michalski, Uniwersytet Gdański
  • prof. hab. Krystyna Koziołek,  Uniwersytet Śląski
  • prof. dr hab. Witold Bobiński, Uniwersytet Jagielloński, Szkoła Edukacji PAFW i UW
  • prof. dr hab. Krzysztof Koc, Uniwersytet Adama Mickiewicza

Ze względu na sytuację epidemiologiczną debata odbywała się zdalnie, na platformie GoogleMeet. Oprócz wystąpień głosowych, refleksje pojawiały się także na czacie spotkania. W zapisie panelu wybrane komentarze prezentujemy w nawiasach kwadratowych.

REKRUTACJA NA STUDIA PODYPLOMOWE DLA POLONISTÓW

Przypominamy, że trwa właśnie nabór na bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla absolwentów filologii polskiej, którzy myślą o pracy jako nauczyciele języka polskiego. Zgłoszenia na rok akademicki 2021/2022  można wysyłać do 27 czerwca.

Oprócz ścieżki polonistycznej, prowadzimy także bezpłatne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli historii i WOS, biologii oraz matematyki. Na studentów czeka bogaty program wsparcia, między innymi stypendium w wysokości co najmniej 1500 zł, jak również bezpłatny akademik w Warszawie. Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć TUTAJ.

POPULARNE ARTYKUŁY

KATEGORIE ARTYKUŁÓW

PARTNERZY

11Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
11Uniwersytet Warszawski
11Fundacja Dobrej Edukacji