Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku

Jaś bił się z kolegą, Ewa rozmawiała na lekcji, Staś chodził po klasie. To klasyka z uczniowskich dzienniczków. Dzieci dostają w nich niemal wyłącznie negatywne komunikaty. Czas to zmienić! W listopadzie rusza ogólnopolska akcja „Pozytywna uwaga”, której jesteśmy partnerem.

Pomysł na projekt narodził się w Szkole Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku. Wpadli na niego rodzice, a nauczyciele i dyrektor Ewa Gałązka od razu go podchwycili.

„Nie oceniamy systemu edukacji, nie chcemy zmieniać podstawy programowej, chcemy tylko zachęcić nauczycieli i rodziców do mądrego chwalenia uczniów. Niech nasze dzieci idą w świat przekonane, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre.” – Anna Zapał, mama 12-letniego Nikodema i pomysłodawczyni akcji Pozytywna uwaga.

Wybór terminu nie jest przypadkowy, listopad to przecież najbardziej ponury miesiąc w roku. Ponieważ szybko robi się ciemno, a nauki jest coraz więcej, dzieci są zmęczone. Otrzymanie w tym czasie pozytywnej uwagi od nauczyciela – oficjalnej, wpisanej do dzienniczka czy e-dziennika – będzie dla ucznia świetną motywacją do dalszych starań i lepszego zachowania.

„Nauczyciele najczęściej korygują i napominają. W związku z tym  dzieci czują, że nie są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. To powoduje ciągłe napięcia w kontaktach między rodzicami, nauczycielami i dziećmi. Zmiana jest możliwa, jeśli nauczymy się kierować uwagę na sukcesy, nawet te najdrobniejsze.” – Magdalena Śniegulska, psycholog i wykładowczyni Szkoły Edukacji.

Organizatorzy i wspierający ich eksperci przygotowali wiele materiałów o tym jak mądrze chwalić. Można je znaleźć na stronie pozytywnauwaga.pl i w mediach społecznościowych pod hasłem #pozytywnauwaga.

Pozytywna uwaga. Konkurs dla nauczycieli

Jak dołączyć do akcji Pozytywna uwaga? To proste – wystarczy na stronie pozytywnauwaga.pl wypełnić formularz i pochwalić się uwagami przekazanymi w listopadzie w e-dzienniku lub tradycyjnym dzienniczku. Mogą one dotyczyć zarówno sukcesów edukacyjnych, jak i zachowania. Uwagi od ulubionych nauczycieli zgłaszać mogą także uczniowie i rodzice.

Na nauczycieli i szkoły, które podzielą się najbardziej inspirującymi uwagami, czekają nagrody, m.in. warsztaty przeprowadzone przez wykładowców Szkoły Edukacji.