Ukraiński nauczyciel w Polsce. Bezpłatna konferencja dydaktyczna

Ukraiński nauczyciel w Polsce. Bezpłatna konferencja dydaktyczna

Wojna za naszą wschodnią granicą sprawiła, że do Polski przyjechało wielu ukraińskich nauczycieli i nauczycielek. Właśnie z myślą o nich Szkoła Edukacji zorganizowała konferencję, która stała się okazją do spotkania i doskonalenia dydaktycznego warsztatu.

“Ukraińskie dzieci muszą mieć perspektywy i muszą mieć wybór” – te słowa b. minister edukacji Ukrainy Lilii Hrynevich mocno wybrzmiały podczas zorganizowanej przez Szkołę Edukacji PAFW i UW konferencji “Ukraiński Nauczyciel w Polsce”. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt nauczycielek i jeden nauczyciel, którzy w ostatnich tygodniach musieli uciekać z kraju przed wojną. W programie konferencji nie zabrakło oczywiście tematów związanych z wyzwaniami oświaty w kontekście uchodźczym oraz z dalszymi perspektywami edukacyjnymi dla uczniów i uczennic z Ukrainy. 

Wykład inauguracyjny wygłosiła właśnie Lilia Hrynevich – minister oświaty i nauki w latach 2016-2019, nauczycielka, działaczka oświatowa, jedna z inicjatorek reformy edukacji w Ukrainie, a obecnie prorektor na Uniwersytecie Kijowskim im. Borysa Hrinczenki. Co ciekawe, jest ona także absolwentką utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności Programu Kirklanda. Pani prorektor opowiedziała uczestnikom konferencji o założeniach reformy edukacji, realizowanej w Ukrainie na przestrzeni ostatnich lat. Rok 2022 miał być kluczowy w procesie budowania nowego systemu, przerwanym przez rosyjską napaść.

Ukraiński nauczyciel w Polsce – warsztaty i spotkania

Po wykładzie nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, podzielonych na 3 moduły: dydaktyczny, psychologiczno-wychowawczy i matematyczny. Poprowadzili je wykładowcy Szkoły Edukacji: Aurelia Cyboroń, Magdalena Jurewicz, Marcin Karpiński, Aleksander Pawlicki oraz Grażyna Sekulska-Gładysz. 

Konferencję zakończyło spotkanie spotkanie z Romanem Shyyanem – przedstawicielem Zespołu Wsparcia Reform ukraińskiego MEN, wieloletnim dyrektorem Centrum Kształcenia Nauczycieli we Lwowie. 

Wszystkie zajęcia odbyły się w języku ukraińskim lub były tłumaczone konsekutywnie. W trakcie konferencji uczestnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami polskich organizacji i instytucji edukacyjnych zaangażowanych w pomoc dla ukraińskich uchodźców. Swoje stoiska przygotowały: Biuro Edukacji m.st. Warszawy, program Szkoła Ucząca się oraz Fundacja Nasz Wybór, która zaprezentowała Sobotnią Szkołę Ukraińską w Warszawie. 

„Poza oczywistą wartością rozwoju zawodowego, chcielśmy, aby nauczyciele mieli również okazję do spotkania i poczucia się częścią profesjonalnej społeczności, a także do określenia potrzeb i zadań. Dla wielu była to być może pierwsza szansa, by choć przez chwilę nie myśleć o wojennej tragedii, być przede wszystkim profesjonalistą, wychowawcą i nauczycielem.” – podkreśla dyrektor Szkoły Edukacji, prof. Jolanta Sujecka-Zając.

Informacje o konferencji w języku ukraińskim można znaleźć na stronie internetowej Szkoły Edukacji TUTAJ oraz w wydarzeniu na Facebooku

Szkoła Edukacji PAFW i UW – kim jesteśmy?

Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego to miejsce, w którym pokazujemy przyszłym i początkującym nauczycielom, jak uczyć i wychowywać w każdym działaniu. Prowadzimy jedyne w Polsce bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka polskiego, historii i WOS, biologii oraz matematyki. Dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności nasi studenci otrzymują wysokie stypendium i darmowy akademik w Warszawie. Właśnie trwa rekrutacja na studia, a szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Organizujemy także całoroczne kursy doskonalące dla nauczycieli oraz bezpłatne seminaria i webinaria dla nauczycieli.

POPULARNE ARTYKUŁY

KATEGORIE ARTYKUŁÓW