Skaczcie do oceanu edukacji. My będziemy czuwać

Skaczcie do oceanu edukacji. My będziemy czuwać

Jesteście niezwykli, bo podpisujecie się pod misją rozwoju osobistego i starań o lepszą szkołę - te słowa usłyszeli nasi studenci podczas rozpoczęcia roku akademickiego 2022/2023. To już siódmy rocznik studentów i studentek, którzy dzięki nam zdobędą kwalifikacje nauczycielskie jako biolodzy, historycy, poloniści i matematycy.

Rozpoczęcie nowego roku jak zwykle odbyło się w ramach szkoły letniej. To wspólny pięciodniowy wyjazd, podczas którego świeżo upieczeni studenci mają okazję poznać nie tylko kadrę oraz kolegów i koleżanki z roku, ale też metody i misję Szkoły Edukacji.  Motywem przewodnim stała się mobilność edukacyjna. 

Podczas inauguracji prof. Jolanta Sujecka-Zając zaznaczyła, że to prawdopodobnie pierwszy raz i ostatni raz, kiedy słuchacze siedzą w rzędach i patrzą w plecy osoby przed sobą.

“Nie taki model edukacji promujemy. Dla mnie Szkoła Edukacji jest jak wyskoczenie z bezpiecznego akwarium prosto do oceanu. Ale nie martwcie się: mamy tu mnóstwo szalup, kół ratunkowych i nurków, którzy będą nad wami czuwać. Będziemy z wami w najtrudniejszych momentach, zaopiekujemy się wami.” – dyrektor Szkoły Edukacji, prof. Jolanta Sujecka-Zając. 

Mobilność edukacyjna

Pani profesor mówiła także o mobilności w specyficznym kontekście edukacyjnym. Mobilność to bowiem nie tylko podróże, ale wszystko to, co umiemy przestawić w swoich przekonaniach, postawach i emocjach.

 “Rolą edukacji jest gromadzenie kapitału mobilności i uczenie, jak z niego korzystać. Szkoła jest dla wielu dzieci pierwszym miejscem wdrażającym do mobilności i funkcjonowania w obecnym i przyszłym świecie. Będziemy was zachęcać zarówno do rozwijania waszej mobilności, jak i do wzmocnienia jej u waszych uczniów, niezależnie od przedmiotu, jakiego będziecie uczyć.”

PAFW: Szkoła Edukacji przygotowuje na wyzwania współczesności

Studentów i studentki Szkoły Edukacji przywitała także dyrektor ds. programów edukacyjnych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Marianna Hajdukiewicz. Przypomniała, że PAFW – która wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim stworzyła Szkołę Edukacji – od dwóch dekad pracuje z nauczycielami, pedagogami i edukatorami. 

“Kiedy 7 lat temu rozpoczynaliśmy ten program, nie przypuszczaliśmy, z jakimi problemami przyjdzie nam się mierzyć. Reforma, pandemia, wojna w Ukrainie – to wyzwania, na które musimy reagować, dlatego na bieżąco dostosowujemy program studiów w Szkole Edukacji do realiów. Mam nadzieję, że dzięki temu za 10 miesięcy wy także będziecie wiedzieli, jak radzić sobie z trudnościami” – Marianna Hajdukiewicz. 

Przedstawicielka PAFW zaznaczyła również, że początek nauczycielskiej drogi to doświadczenie formujące, wpływające na całą przyszłą karierę. “Szkoła Edukacji jest miejscem niezwykłym, bo spotkacie tu niezwykłych ludzi: kadrę, absolwentów, całą społeczność. Także wy, studenci i studentki, jesteście niezwykli, bowiem podpisujecie się pod misją rozwoju osobistego i starań o lepszą szkołę” –  zakończyła Marianna Hajdukiewicz. 

Tuż po uroczystości rozpoczęły się pierwsze warsztaty integracyjne z Aleksandrem Pawlickim. Z pewnością początek był dla uczestników zagadkowy, nasz wykładowca zapowiedział bowiem, że podczas szkoły letniej nie będziemy uczyć, a oduczać. Co to znaczy? Aby się tego dowiedzieć, trzeba zostać studentem Szkoły Edukacji!

Obserwuj profil Szkoły Edukacji na Facebooku

Stypendium_czy wiesz że
95%

naszych studentów otrzymało

stypendium Szkoły Edukacji

w roku 2021/2022?

POPULARNE ARTYKUŁY

KATEGORIE ARTYKUŁÓW