Wyróżnia nas namysł nad uczniem

W Szkole Edukacji przekazujemy wiedzę akademicką, ale sednem tego procesu jest doświadczenie. Dlatego od standardowych studiów podyplomowych różnimy się w zasadzie wszystkim - mówiła nasza wykładowczyni Agata Patalas w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Tutorka przyszłych polonistów była gościem programu “Pokój Nauczycielski” Olgi Woźniak. Opowiedziała tam między innymi o jednym z przełomowych momentów w swojej karierze pedagogicznej. Miał on miejsce podczas szkolenia kadry Szkoły Edukacji w prestiżowym amerykańskim Teachers College na Columbia University.

“W USA klasy w szkołach publicznych są bardzo liczne, ale panuje w nich duży spokój. Nauczyciel nigdy nie jest sam z uczniami, zawsze uczy w parze, a nawet w trójce. Podziwiam sprawność tego systemu i reagowanie na różne sytuacje, na przykład gdy uczeń nie pracował i siedział w ostatniej ławce w kapturze. Wszystko to, co w ciągu 15 minut zrobiły dorosłe osoby, by zobaczyć co się z tym dzieckiem dzieje, było dla mnie zupełnie olśniewające. W Polsce uczyłam w szkole, do której programowo przyjmowano dzieci z problemami. Byłam przyzwyczajona, że większość tego, co daje szkoła, to akceptacja – co jest bardzo ważne – ale jednak głównie święty spokój. To znaczy, że w naszych szkołach tacy uczniowie po prostu bardzo często nie są uczeni. W USA dbano o to, żeby uczyli się naprawdę.” – Agata Patalas

Jak podkreślała, najlepsze praktyki z wiodących zagranicznych ośrodków zostały przeniesione do programu Szkoły Edukacji i dziś uczą się o nich nasi studenci. Pytana o to, czym różni się SE od standardowych studiów podyplomowych, Agata Patalas odpowiedziała krótko: wszystkim. Ogromną ilością przepracowanych, a nie “przesiedzianych” praktyk w szkołach, systemem mentorskim, głęboką refleksją na temat doświadczenia nauczycielskiego. Wykładowczyni przyznała, że trwające 10 miesięcy dzienne studia podyplomowe są wymagające, ale w zamian studenci otrzymują wsparcie: atrakcyjne stypendium, bezpłatny akademik w Warszawie i indywidualną pomoc ze strony tutorów.

Cały program z udziałem Agaty Patalas można obejrzeć TUTAJ.