Praktyka czyni nauczyciela

Tylko po intensywnej praktyce pierwsze dni nauczyciela w szkole nie będą dla niego zaskoczeniem. W Szkole Edukacji studenci mają 320 godzin praktyk. Odbywają je codziennie w starannie wybranych placówkach, pod okiem mentorów.

– Proponujemy studentom więcej praktyki niż gdziekolwiek. Będą w szkole z dziećmi każdego ranka. A na każdą lekcję pójdą z przedyskutowanym scenariuszem i metodami pracy, w które wyposażymy ich w Szkole Edukacji. Rok studiów u nas to szansa intensywnego przygotowania do pracy w szkole i gruntownego rozwoju zawodowego – mówi Magdalena Krawczyk-Radwan, dyrektor ds. programowych SE.

10 miesięcy w szkole

Studenci Szkoły Edukacji PAFW i UW odbywają praktyki w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i technikach. Spędzają tam łącznie 10 miesięcy, cały rok szkolny. Codziennie rano uczą się w praktyce, jak być nauczycielem i wychowawcą. Na początku obserwują uczniów i metody pracy nauczyciela – swojego mentora, później wspomagają prowadzenie lekcji, prowadzą ćwiczenia i fragmenty zajęć, aż w końcu samodzielnie całe lekcje.

– Szkoła Edukacji to miejsce, które daje duże poczucie pewności siebie w momencie kiedy wchodzi się do klasy, do nowej szkoły. Zapewnia porządny warsztat. Samo przygotowanie merytoryczne można zdobyć indywidualnie, ale bez praktyki z uczniami i z innymi nauczycielami, początkującej osobie będzie bardzo trudno zacząć uczyć – mówi Dorota Zych, nauczycielka języka polskiego ze SP nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie, mentorka SE.

O tym, jak wyglądają praktyki w Szkole Edukacji, czego podczas pobytu w szkole może nauczyć się student, a czego mentor, opowiadają Anna Borkowska, nauczycielka matematyki w II LO im. Stefana Batorego w Warszawie i jej praktykantka Marta Tkacz, studentka SE.

Rekrutacja do Szkoły Edukacji trwa do 30 czerwca. Żeby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Rekrutacja do Szkoły Edukacji trwa do 30 czerwca. Żeby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Jak oswoić pracę z klasą?

Po pięciu latach studiów nauczyciel staje przed klasą. Wtedy okazuje się, że znajomość przedmiotu nie wystarczy, żeby z sukcesem uczyć w szkole. Przyznają to pedagodzy z doświadczeniem, powinien o tym wiedzieć każdy kandydat na nauczyciela.

Czytaj więcej