Myśląca Klasa – warsztaty dla polonistów i matematyków

Myśląca klasa warsztaty

Zdalna edukacja powoli dobiega końca. Nauczyciele i studenci odbywający praktyki w szkołach przenoszą się z “onlajnu” do prawdziwych klas. Jak urozmaicić ten czas i pobudzić kreatywność uczniów? Zapraszamy polonistów i matematyków na bezpłatne warsztaty “Powrót do szkoły z Myślącą Klasą”.

Warsztaty organizowane przez Szkołę Edukacji PAFW i UW odbędą się online 10 czerwca 2021 roku o godzinie 16:00. Będziemy pracować w dwóch grupach: polonistycznej i matematycznej. Przeznaczone są przede wszystkim dla nauczycieli języka polskiego i matematyki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy także studentów filologii polskiej oraz matematyki i kierunków pokrewnych, którzy myślą o pracy edukacyjnej i chcieliby poznać ciekawe metody aktywizujące uczniów.

Co to jest Myśląca Klasa?

Myśląca Klasa jest innowacyjną metodą prowadzenia zajęć, opracowaną przez kanadyjskiego eksperta edukacji matematycznej, prof. Petera Liljedahla. To zestaw drobnych zmian w sposobie prowadzenia lekcji, które mogą w rewolucyjny sposób zmienić klasową rzeczywistość i pobudzić aktywność uczniów. Opiera się na prostym założeniu: dzieciom i młodzieży w klasie nie chce się myśleć, zatem w większości tego nie robią. Wynika to z wielu czynników, m.in. ustawienia mebli w klasie, sposobu przekazywania poleceń, robienia notatek czy dobierania grup. Zespół Petera Liljedahla wyróżnił 14 elementów, które realnie wpływają na budowanie klasy myślącej matematycznie, ale mogą doskonale się sprawdzić także na innych przedmiotach.  W Szkole Edukacji rozszerzyliśmy tę metodę również na język polski.

Jak wyglądają Warsztaty Myśląca Klasa

Spotkanie będzie miało bardzo praktyczny, warsztatowy charakter. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy: polonistyczną i matematyczną. Dzień przed zajęciami, tj. 9 czerwca o godz. 16:00 odbędzie się krótka, maksymalnie 30-minutowa odprawa, na której wyjaśnimy kwestie techniczne. W związku z tym udział w niej jest obowiązkowy. Warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Meet.

Informacje o warsztatach

Termin: 10.06.2021 godz 16:00-19:00 (Uwaga! 9.06.2021 o godz 16:00 obowiązkowa 30-min odprawa techniczna dla uczestników; udział w niej jest warunkiem udziału w warsztatach)

Zapisy: FORMULARZ (Liczba miejsc jest ograniczona – pierwszeństwo udziału mają nauczyciele j. polskiego i matematyki, a także studenci filologii polskiej, matematyki i kier. pokrewnych)

Platforma: Meet (szczegóły techniczne prześlemy mailowo)

Zaświadczenia: uczestnicy warsztatów mogą otrzymać e-zaświadczenie o udziale – prosimy o zaznaczenie odpowiedniego pola w formularzu

Warsztaty odbywają się w ramach projektu “Myśląca Klasa z mBankiem”, realizowanego przez Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację mBanku.