Webinar historyczny – antyk dla studentów i nauczycieli historii

Czy w ostatnich latach dokonaliśmy jakichś przełomowych odkryć w badaniach nad antykiem? Jak mówić o nich na lekcjach historii? Te pytania zadaliśmy znakomitym ekspertom podczas pierwszego webinaru dla studentów i nauczycieli historii. Zobacz, jak było i dołącz do nas na kolejnych spotkaniach!

W ramach cotygodniowych webinarów Szkoły Edukacji odbyło się spotkanie badaczy historii starożytnej, w trakcie którego rozmawialiśmy o nowinach z badań nad antykiem. Prof. Danuta Musiał (UMK) i Marek Węcowski (UW) opowiadali o najnowszych ustaleniach dotyczących zasięgu społecznego pisma w społeczeństwa starożytnych. Oboje wskazywali też na stałe mierzenie się współczesnych badaczy z klasycznymi pytaniami: o genezę polis, przyczyny upadku Rzymu, znaczenia okresu hellenistycznego. Wskazywali także na wątki, które – choć dotyczą odległej przeszłości-  stale są aktualne: zagadnienia genezy i istoty ateńskiej demokracji oraz rzymskiego imperializmu. Relację można obejrzeć tutaj:

Kolejne webinary będą się odbywać raz w tygodniu w maju i w czerwcu na naszym profilu na Facebooku. Zadamy ekspertom przynajmniej trzy pytania:

  • Jakie nowe badania / odkrycia / interpretacje / tematy pojawiły się w ostatnim czasie?
  • Jak wyglądają najważniejsze dyskusje w ramach historiografii epoki?
  • A także jakich tematów nie powinniśmy przegapić ucząc o danej epoce?
SZKOŁA EDUKACJI NA FACEBOOKU

Webinary historyczne – plan

W kolejnych tygodniach planujemy również następne spotkania z poszczególnymi epokami historycznymi i specjalizującymi się w nich ekspertami:
  • 14.05, godz. 18:30: Nowiny średniowieczne, goście: prof. Aneta Pieniądz oraz prof. Jerzy Pysiak z Uniwersytetu Warszawskiego. Dołącz do wydarzenia TUTAJ
  • 19.05. godz. 18:00: Nowiny wczesnonowożytne. goście: prof. Jolanta Choińska-Mika (UW) i prof. Robert Frost (University of Aberdeen)
  • Oświecenie. Datę i uczestników podamy wkrótce
  • Świat XIX wiek. Datę i uczestników podamy wkrótce
  • Polska XIX. Datę i uczestników podamy wkrótce
  • Świat XX wiek. Datę i uczestników podamy wkrótce
  • Polska XX wiek. Datę i uczestników podamy wkrótce

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, a przede wszystkim nauczycieli i nauczycielki oraz studentów, którzy przygotowują się do egzaminów ‚z epoki’.

Jak zostać nauczycielem historii? Stypendium dla historyków

Przypominamy też, że trwa nabór do programu stypendialnego dla historyków. Szkoła Edukacji oferuje kandydatom bezpłatne dzienne studia podyplomowe. Trwają one rok i kończą się one uzyskaniem dyplomu Uniwersytetu Warszawskiego, a także uprawnień nauczycielskich. Studenci mogą również ubiegać się o stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie i bezpłatny akademik. Absolwenci otrzymują gwarantowaną propozycję pracy w zawodzie nauczyciela, a także indywidualne 2-letnie wsparcie po zakończeniu nauki. Szczegóły można znaleźć TUTAJ