Czytanie lektur w czterech krokach, czyli wspieranie samodzielności uczniów i uczennic

Czytanie lektur w czterech krokach, czyli wspieranie samodzielności uczniów i uczennic

Co o czytaniu lektur pokazała nam szkoła zdalna? Chociaż ten etap wcale jeszcze się nie skończył, bo szkoła anno domini 2021 to wciąż szkoła online, to już możemy zauważyć wyzwania i problemy i próbować im przeciwdziałać.

Jednym z takich wyzwań jest brak samodzielności uczniów.

Tematem tego wpisu nie jest zachęcanie do czytania. Czytanie lektur szkolnych nie zależy (niestety) od własnego wyboru i preferencji uczniów i uczennic. W tej sytuacji bardzo trudno zakładać, że samo polecenie: “Przeczytaj lekturę!” wystarczy, aby dzieciaki czytały i radziły sobie z przyswajaniem treści książek.

CZYTANIE LEKTURY W NAUCZANIU ZDALNYM

Jest to tym trudniejsze w uczeniu się online: wiemy już dobrze, jaką trudnością jest dla uczniów i uczennic skupienie uwagi na jakiejś czynności i samodzielne wyciąganie wniosków. W dzisiejszej odsłonie bloga pokazujemy Wam, jak ich wesprzeć i pomóc im czytać lektury.

Obejrzyjcie przygotowany przez nas film adresowany do młodzieży.

Zwracamy tu uwagę na następujące ważne elementy skutecznego czytania lektury:

  • notowanie
  • kawałkowanie
  • systematyczność

Mamy nadzieję, że dzięki temu filmikowi łatwiej będzie Wam pracować ze szkolnymi lekturami.

Kinga Białek

POPULARNE ARTYKUŁY

11Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
11Uniwersytet Warszawski
11Fundacja Dobrej Edukacji

Program studiów został przygotowany we współpracy z Teachers College, Columbia University

11Teachers College Columbia University