Matematyka na święta – odpowiedzi

Publikujemy odpowiedzi do świątecznych zadań matematycznych. Pamiętajcie – rozwiązań może być wiele, my podajemy jedynie propozycje.

Zadanie 1*

Święty Mikołaj rozpoczął akcję Zima. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych Mikołaj przygotowuje świąteczne kaski-czapeczki. Ile kasków-czapeczek potrzebuje, jeśli pomaga mu 8 śnieżynek, którym pomaga 8 elfów, którym pomaga 8 reniferów, którym pomaga 8 małych reniferków?

Odpowiedź

1 + 8 + 64 + 512 + 4096 = 4681

Zadanie 2

Święty Mikołaj ma w szufladzie 29 skarpetek: 9 niebieskich, 8 zielonych i 12 czerwonych. Wskutek zawiei śnieżnej gaśnie światło. Ile skarpetek Święty Mikołaj będzie musiał wyjąć, żeby na pewno mieć przynajmniej po jednej parze każdego koloru?

Odpowiedź

Gdyby wyjął tylko 21 skarpetek, mogłyby to być akurat wszystkie czerwone i wszystkie niebieskie. Żeby mieć również parę zielonych, Święty Mikołaj musi wyjąć jeszcze dwie.

Zadanie 3

Wstaw brakującą liczbę. Pssst! Ostatnia liczba to 7, a nie osiem, to nie pomyłka.

Odpowiedź

Liczby w dolnym rzędzie są sumami poprzedzających je czterech cyfr. Na przykład dla:

99

72                    27

mamy

7 + 2 + 9 + 9 = 27

* Zadanie przygotowane przez Pawła Samoraja, studenta SE.